„Letošek byl, pokud jde o soutěže, opravdu výjimečný, a to z několika důvodů," zhodnotil úspěšnou sezonu jeden ze sedmi zdejších učitelů matematiky Zbyněk Vrba. „Jednak jsme se dostali do kraje ve všech soutěžích, které krajské kolo mají, jednak se nám skvěle daří i v soutěžích týmových."

„Srovnávat se můžeme
s Budějovicemi," přiblížil Stanislav Waldauf, který také učí matematiku. „A naši studenti končí na špičce nejen v okrese, ale i v kraji. V dlouhodobém srovnání před námi končívá jenom českobudějovické gymnázium Jírovcova, a to je speciálka."

Jedním z výborných matematiků je podle slov učitelů patnáctiletá studentka kvarty Karolína Kučerová. „Matematika mi vždycky šla, ale normální počítání mě vůbec nebaví. Školní příklady, to je pro mě šílená nuda." Už začíná přemýšlet, co v budoucnu: „Nejradši bych dělala něco uměleckého. Učitelé ví, že na matematiku trošku kašlu," přiznala se smíchem.

„Přijít na to, že je někdo dobrý v matematice, trvá pár vyučovacích hodin. Velice rychle vytipujete, kdo je šikovný," řekl v souvislosti s mladými talenty Stanislav Waldauf.

Učit takové děti je prý těžší než učit ty ostatní. „Neustále pozoruji, jestli se nenudí, a když se nudí, před každou hodinou musím mít připraveno, co jim dám navíc," vysvětlil Zbyněk Vrba. „Třeba Karolína už v sedmé třídě počítala s komplexními čísly, ta jsem jí dával, jen abych ji zabavil. Zadávám jí i úlohy s tím, ať na to přijde sama. A přijde. Má svůj styl, řeší úlohy úplně jinak, po svém, krásně a elegantně."

Mezi úspěšné řešitele olympiády, což je důležitý titul, protože jeho nositelé se díky němu často dostanou na vysokou školu bez přijímaček, patří i Andrea Kučerová, Karolínina sestra. Má rok před maturitou a už zvažuje, kam po gymnáziu. „Přemýšlela jsem třeba o bohemistice, což by mě možná bavilo i víc než matika, ale zjistila jsem, že bych nenašla uplatnění. Ale matika je taky sranda a v dnešní době se dá využít leckde, a tak uvažuji i o matematicko-fyzikální fakultě" dodala.

„Kromě toho, že absolventi mat-fyzu učí u nás na škole," potvrdil její slova se smíchem Stanislav Waldauf, „matematici modelují pro meteorologii, pro továrny, dělají statistiku pro banky nebo bezpečnostní systémy. Je toho opravdu hodně."

Učitelé matematiky českokrumlovského gymnázia pro své studenty pořádají i matematický maraton. „To je akce, kterou jsme začali dělat na popud letošních maturantů," řekl Zbyněk Vrba. „Studenti přijdou, dobrovolně se přihlásí a od rána do šesti do večera společně děláme matematiku. Soutěží, poslouchají přednášky a řeší příklady."

Loňské úspěchy gymnazistů: 

  • Matematická olympiáda: Kategorie Z6–Z8 mají pouze okresní kolo. Studenti dosáhli na druhá místa v Z6 a Z7 (Filip Temiak a Alena Honetschlögerová), Tomáš Duspiva zvítězil v Z8. Rafael van Overloop skončil v Z6 na pěkném čtvrtém místě. Kategorie Z9 přinesla veliký úspěch. Z okresního kola postoupili do krajského Martin Mráz a Karolína Kučerová z kvarty. Martin je úspěšný řešitel, Karolína vybojovala druhé místo. Na střední škole se soutěží v kategoriích C, B (ty mají nejvýše krajská kola) a kategorii A (ta má i ústřední). V C se v konkurenci o rok starších studentů umístila kvartánka Karolína Kučerová na skvělém 5. místě, sextán Matouš Mařík obsadil 4. místo v kat. B.
  • Pythagoriáda – okresní kolo: v kategorii 6. tříd zvítězil primán František Dvořák. Vojtěch Pils byl mezi sedmáky druhý.
  • Internetová matematická olympiáda: soutěž sedmičlenných týmů, které řeší velmi náročné úlohy a přes internet zasílají hodnotitelům řešení. Tým ve složení Samuel van Overloop, Martin Korčák, Ján Lukáč, Michal Papaj, Ivana Špilínková, Patricie Klosse a Andrea Kučerová dosáhl na skvělé 25. místo ze 189 týmů, před ním se umístily pouze školy z velkých měst a specializovaná gymnázia. Příslibem do budoucna je také 81. místo mladšího týmu složeného ze studentů nižšího gymnázia a tří sextánů (Tomáš Duspiva, Martin Mráz, Karolína Kučerová, Michal Dolanský, Daniel Mráz, Matouš Mařík, Kateřina Macková). Soutěž je obtížností určena pro septimány a oktavány.
  • Náboj – junior: tým dostane sadu úloh a za každou správně vyřešenou obdrží novou. Účastnily se tři krumlovské týmy, nejlepší (Martin Mráz, Karolína Kučerová, Jan Hrubeš a Tomáš Duspiva) vyřešil 36 příkladů, tzn. druhé místo v kraji, 11. místo ze 179 v rámci ČR a 19. místo z 389 v mezinárodním srovnání.
  • Mezi celostátní vítěze v korespondenčním semináři s plným počtem bodů se zařadili Petr Švanda a Pavla Mikešová z tercie.