V pondělí se totiž uskutečnil první den písemných maturitních zkoušek a tak měli před sebou okamžiky plné maximálního soustředění. Zato dnešní didaktický test a písemná práce z českého jazyka už nikoho z maturantů neminou.

Například na Střední odborné zdravotnické škole a odborném učilišti v Českém Krumlově vypukly pondělní písemné zkoušky za přítomnosti školní maturitní komisařky z CERMATu, příspěvkové organizace řízené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, v půl deváté ráno. Po zadání úkolu měli studenti ještě patnáct minut na to si pořádně projít zadání a promyslet strategii řešení, a přesně v 9.00 hod. test začal. Na vypracování bylo 90 minut.

Pokud si ovšem někdo zažádá o oficiální uzpůsobení podmínek, tedy potřebuje-li asistenci, tlumočníka, či jinou pomoc, má k dispozici času víc a pokud je třeba, dostane se žákovi i dalších pomůcek.

Pondělní počty maturantů na středních školách Krumlovska se značně lišily. Zatímco na českokrumlovském gymnáziu z celkových 59 maturantů psalo v pondělí test z matematiky šestnáct žáků, na Střední uměleckoprůmyslové škole sv. Anežky České v Českém Krumlově se testu z matematiky zúčastnil pouze jeden žák. Ředitel školy Martin Busta vysvětluje: „Pro nás je matematika celkem handicap. Je to dané tím, že na naší škole se matematika vyučuje pouze dva roky. Studenti ostatních škol, kde se běžně matematika vyučuje čtyři roky, mají přirozenou výhodu," míní Martin Busta.

O své dojmy se bezprostředně po zkoušce podělili studenti ze zdravotnické školy.

„Přišlo mi to těžší než minulé roky, kdy jsem si dělala na internetu staré testy a ty byly lehčí," srovnávala českobudějovická Martina Ledovcová. „Ale ostatní maturita už bude dobrá. Ústních se nebojím, bála jsem se písemných. Ještě zvládnout zítra češtinu," dodala s obavou v hlase.

Podobné pocity měla i spolužačka Kateřina Kocurková z Českých Budějovic: „Strach jsem teda měla. Bylo to těžké. Největší obavy jsem měla právě z matematiky. Na maturitu jako takovou se netěším, ale ničeho se nebojím. Matematika byla nejhorší a tu mám za sebou," oddechla si.

Patricie Hrstková z Lipna nad Vltavou také zkoušku z matematiky podstupovala s neblahými pocity: „Těžké to bylo a měla jsem strach, když jsem to psala. Ale snad by to mělo být v pohodě."

Na Střední odborné škole strojní a elektrotechnické ve Velešíně i na ostatních středních školách v kraji se včera kromě zkoušky z matematiky žáci vypořádávali i s písemným testem z anglického jazyka.

Teď mají všichni maturanti plnou hlavu maturit, ale jaké pak mají vyhlídky na další uplatnění? Ve velešínské škole dobré. „Hodně našich žáků je sponzorováno firmami a hned po škole tím pádem mají práci zajištěnou," řeká ředitel školy Milan Timko. „Studium je založené na praxi v podnicích, kdy ve čtvrtém ročníku na ní stráví až pět měsíců. Navíc pokud se studenti podílejí na nějaké výrobní činnosti pro firmu, ze zákona je musí platit," uzavírá.

Žáci z Gymnázia v Českém Krumlově se zase chystají v drtivé většině na vysokou školu. Ředitelka gymnázia Hana Bůžková potvrzuje: „Umístění našich absolventů je jasné – většina jde na vysoké školy, a to všeho typu. Od technických oborů přes medicínu, práva či učitelství."