Zápisy do mateřských škol už mají za sebou mnohé děti z Českokrumlovska. Na některých místech byl o volná místa opět veliký boj, tradičně například v Křemži byl zájem tak obrovský, že vedení školy muselo odmítnout 30 capartů.

„Dětí je tady tak moc, že nemáme šanci umístit všechny. Dávám tomu ale zhruba tři roky, pak tento silný baby boom opadne. Řekl bych, že je také cítit krize, kdy jsou matky nuceny si zkrátit mateřskou dovolenou, protože musí řešit hypotéky a další poplatky,“ řekl ředitel křemežské mateřinky Jiří Tham.
Výběr budoucích obyvatel školky v Křemži a v Chlumu probíhá na základě kritérií. „Snažíme se například pomoci zaměstnaným rodičům či lidem, kteří tady bydlí. Větší šanci také mají starší děti, aby prošly určitou socializací, než půjdou na základní školu,“ nastínil Tham.

Křemežská škola se díky přetlaku malých dětiček nemusí obávat následujících let. „Ještě nedávno jsme byli na nejnižším stavu, generační propad byl na druhém stupni. Slabé ročníky nyní tedy odcházejí. Nahradí je silné, takže počítám, že se alespoň deset let budeme mít dobře,“ řekl ředitel. Větší poptávku než nabídku hlásí také Kaplice. „Školky všechny zájemce nepoberou. Bude se to tedy řešit. My přijmeme jednu novou třídu,“ uvedli z Mateřské školy Kaplice 1. máje.

Zápisy skončily také v Českém Krumlově. Výsledky ještě vyhodnocené nejsou, ale je jisté, že i zde budou mateřinky naplněny. „Školky mají 30 dní na vydání rozhodnutí, takže čekáme,“ řekla včera vedoucí odboru školství, sportu a mládeže Jindřiška Smolíková. „Vím, že někteří rodiče uspokojeni nebyli. Stalo se ale, že někteří přišli i do více školek.“

Podle Smolíkové je v Českém Krumlově největší zájem o mateřinky na Vyšehradě, Nádraží a Špičáku. „Myslím si, že hlavním důvodem oblíbenosti je poloha. Máme tady veliké sídliště, ze kterého to mají rodiče nejblíže právě na Nádraží, Vyšehrad a k nám. Samozřejmě přijdou třeba rodiče s tím, že chtějí umístit dítě, protože tu má kamarády. Není to ale příliš časté,“ řekla ředitelka Mateřské školy T. G. Masaryka Český Krumlov Lucie Pavcová. „My jsme přijali 14 dětí. Několik rodičů jsme museli odmítnout, ale naštěstí si to nechali vysvětlit. Pochopili to.“

V některých obcích či městech regionu děti teprve na svůj zápis čekají, například v Horní Plané se uskuteční na konci dubna, ve Chvalšinách až v květnu.