"Nazval jsem to Dvacáté svobodnémedvědí Vánoce," okomentoval setkání stoveklidípřijíždějících z celého Českokrumlovska medvědář Jan Míša Černý. "Jedny Medvědí Vánoce jsme uspořádali ještě za komunistů, ale to jsme si ještě škaredě odskákali," dodal.

Za dvacet letuž si statný medvěd Vok, jeho partnerka Kateřina zvykli, takže po otevření kotců medvědária vychází rovnou k ozdobeným vánočním stromečkům za připravenými laskominami. Dobroty tvoří všechno možné, kukuřice, mrkev, jablka, rybí tuk a další ňamky.

Také Marie Terezie, medvědice žijící ve vedlejším výběhu, už si za sedm let navykla užívat si Vánoc podobě, jako děti. A dětskými návštěvníky byl doslova obsypaný celý most do zámku a celý výhled z prvního nádvoří. Odtud je možné sledovat medvědí radovánky v plné kráse.

"My sem chodíme každý rok," hlásili tři kamarádi v davu na nádvoří, bratři Marouškovi a Filip Bajer.

"Já bych si přál pod stromeček notebooka a asi ho i dostanu," odpověděl Jirka Maroušek z Českého Krumlova na dotaz, zdali by chtěl také takové dárečky, jako dostali medvědí chlupáči. "Já chci letadlo na ovládání," dodal jeho bratr Lukáš.

"Chodíme sem hlavně kvůli té bezvadné atmosféře asi už pátým rokem," doplnila maminka MichaelaMaroušková.

Někteří dospělí se mezi tím soustředili spíše na zdarma podávanýgrog adospělácké dobroty a řeči na druhém zámeckém nádvoří nebo na poslech koled a lidové muziky od kapely Kapka.

Výjimkou nebyl ani taneček s medvědím maskotem (viz fotografie a video).

Mědvědi žijí v českokrumlovském hradním přikopě už několik staletí.

"Každé zvíře nás stojí zhruba 100 až 150 tisíc korun ročně," uvedl kastelán Pavel Slavko. "A to jsou čísla bez nákladů na energii. Kupodivu mezi nejdražší položky patří pitná voda. Za tu platíme ročně 30 tisíc korun," dodal kastelán.

Dvě stě tisíc stojí ročně medvědí strava, veterinární poplatky mezi třiceti až padesáti tisíci korunami. "Je to drahé, ale je to tradice, na kterou obdobné sumy věnovaly za stovky let i předchozí generace, tak my musíme logicky pokračovat," shrnul Pavel Slavko.

Dobrovolné dary, které získává medvědárium skrze kasičku zabudovanou u mříží dají ročně kolem sedmi tisíc korun, další částky přidají sponzoři. tyto peníze se většinou používají na dokrmování zvířat během zimy.