Sedmisté výročí, které město Český Krumlov oslaví v letošním roce, bude okořeněno i výjimečnými investicemi, které by do něj měly připutovat z různých zdrojů.
Mezi největší patří devadesátimilionová sanace skalního masivu Pod kamenem. Havarijní stav skály se řeší už několik let. Ještě na podzim ujistil ředitel jihočeského Ředitelství silnic a dálnic, že peníze už jsou připravené, přesto k dalšímu zdržení došlo. Podle tiskového mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky se musely vyřešit právní aspekty celé záležitosti. „Projekt není žádným způsobem ohrožen, vše, co bylo dohodnuto, platí. Celou věc mají nyní na stole naši právníci,“ upřesnil Hanzelka pro Českokrumlovský deník. Pokud vše proběhne dobře, práce by měly začít snad už na jaře.
Další mohutnou investicí bude osmdesátimilionová prohrábka koryta Vltavy v rámci protipovodňových opatření. Vodohospodáři slibují prohloubení dna řeky v některých místech téměř o jeden metr. Zmizet by měl i umělý ostrov za Lazebnickým mostem. Díky evropské šestimilionové dotaci dojde po několika odkladech také i na rekonstrukci tohoto mostu.
„Velký důraz povedeme i na konečné vyřešení skládky tuhého komunálního odpadu Pinskrův dvůr,“ dodal vedoucí odboru investic Lumír Luštický. Peníze na ni by mělo město získat ze zvýšené daně z nemovitosti a z grantových programů. Odhadem by se náklady měly vejít nejspíše do jedenácti milionů korun.
„Rok už připravujeme projekt oprav místních komunikací a inženýrských sítí v řádu sto milionů korun,“ dodal Luštický. V tomto případě ovšem bude hrát roli úspěšnost při získání peněz a pak také rozvržení do jednotlivých etap. „Nemůžeme najednou rozkopat celé město. Bude stačit jeden most a dvě ulice,“ doplnil Luštický.
Svůj díl z pětadvaceti milionů by měl také dostat v první etapě Městský park a snad už také i léta trvající problémy s kanalizací a cestami v Nových Dobrkovicích.