VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město pro všechny: Ano, bylo to příliš velké sousto

Český Krumlov - Dnes bych volební program sestavovala jinak, říká místostarostka Jitka Zikmundová.

30.12.2009
SDÍLEJ:

Lídr společné kandidátky sdružení Město pro všechny, nyní místostarostka Českého Krumlova.Foto: DENÍK/Václav Votruba

Lídrem společné kandidátky sdružení nezávislých Město pro všechny byla před třemi lety Jitka Zikmundová.

Kandidovala na starostku Českého Krumlova. Volební výsledky jí vynesly post místostarostky. Samo sdružení představilo před volbami zhruba osmnáct svých hlavních cílů a priorit.

Jak se podařily Jitce Zikmundové (ale i dalším členům sdružení, například Antonínu Princovi) splnit? Nejdříve se Českokrumlovský deník zeptal přímo místostarostky:

V předvolebních propagačních materiálech jste měli jako neodkladné priority uvedeny například: zahájení výstavby letního koupaliště (většinou chápáno jako spojení výstavby krytého nebo otevřeného bazénu na Chvalšinské silnici v Č. Krumlově)…
Ano, tady se přiznávám, že tento slib splněn nebude tak, jak jsme si před čtyřmi roky představovali. Šli jsme do toho, že tady na Chvalšinské vznikne úžasné koupaliště se všemi moderními vymoženostmi.

Přiznám se, že po třech letech, kdy jsem zažila na vlastní kůži, co takový projekt znamená, kdy víme, že takové projekty jsou velmi diskutabilní všude, jsem také i pochopila, že to není jen o tom, něco postavit, ale také i posléze provozovat. A takový projekt je v současné době pro Český Krumlov příliš velké sousto. Jako daleko reálnější vidím spojení koupaliště s rybníkem na Horní bráně.

Další prioritou sdružení nezávislých – Město pro všechny, bylo urychlené a komplexní dořešení problému uvolňující se skály nad komunikací Pod Kamenem. Tam se nic nezměnilo.
Dnes také vím, že ani v tomto případě nezáleží jen na nás, je to velká věc a vyžaduje souhru i mnoha jiných lidí a úřadů. Snad v příštím roce bude reálné…

To už mi říkal ředitel Silnic a dálnic před rokem…
Nevím, co na to říci… Jsme v koalici s konkrétním partnerem, spoléháme se na něj. Už dva roky nám odpovědní lidé napojení na koaličního partnera takový slib také dávají.

Dalším bodem neodkladné priority jste měli rozšíření parkovacích ploch na českokrumlovských sídlištích a zbudování kvalitních dětských hřišť. Jak plníte tento slib?
Hřiště se povedla, za tím si stojím. (Každý rok se otevřelo jedno nové. Pozn. redakce.) Parkovací plochy? Investice do opravy parkoviště na sídlišti Mír je připravena v následujícím roce 2010. V souvislosti s tím chci dodat, že se vlastně rozjel i projekt revitalizace sídlišť a i když je to dlouhodobá záležitost, změny v parkovacích plochách přinese.

Dále jste chtěli parkování občanů trvale bydlících ve městě.
Já myslím, že ano, už když se podíváte na parkoviště pod poštou, jsou tam slevy, ceny v řádech pětikoruny…

To jsem si zkusil na vlastní kůži, sleva platí jen na první hodinu, za odpoledne jsem tam zaplatil přes sedmdesát korun. To mi jako sleva nepřipadá.
To si musím ještě ověřit.

Zlevňovaly se nějaké ceny pro abonenty?
Myslím, že ne.

Velice zajímavým slibem jste měli snížení věkové hranice pro důchodcovské jízdné v MHD.
Město seniorům platí místní hromadnou dopravu, tedy takzvané kolečko.

Jako sdružení nezávislých jste také chtěli zastavit nesystémové zadlužování města a maximum finančních prostředků čerpat z vnějších zdrojů. Nevím, jestli se město nesystémově zadlužovalo před více, než třemi lety, ale nyní dluh nemá?
Dluh, který byl, se umořuje a klesá. Za poslední tři roky jsme se nezadlužili. Teď, pokud by si město vzalo úvěr, pak leda kvůli autobusovému nádraží.

A maximum finančních prostředků čerpat z vnějších zdrojů… To je o dotacích.
Ano. Člověk je poučen vývojem. Je to také o kvalitě projektů a o štěstí, zdali se povede dotaci získat nebo ne. V poslední době jsou navíc pravidla postavena tak, že pokud město má nějaký projekt, musí doložit i to, že na jeho uskutečnění má vlastní peníze. (Teprve poté, pokud mu bude dotace přidělena, dotačními penězi nahradí ty, které vydalo na onen projekt. Pozn. redakce)

V takovém případě by bylo ale nezodpovědné vrhat se do mnoha projektů, ty financovat. Ale když se podíváte do rozpočtu? S naším rozpočtem bychom si asi nemohli dovolit projekty za stamiliony, to bychom Český Krumlov zadlužili na hodně dlouho dopředu.

Chtěli jste také zabránit rozprodávání majetku města strategicky potřebného k dalšímu rozvoji. Pokud si dobře pamatuji, město chtělo prodat své Služby města Český Krumlov a nyní pozemky v Domoradicích. Slyšel jsem mnoho ohlasů od lidí tady žijících. Namísto dalšího obchodu tady chtěli spíše parkovací plochy nebo park či výstavbu bytů. Proč jste je nevyslyšeli?
Musím říci, že čistě pragmaticky jsem došla k tomu – prodat. Představa parku, která mně by se líbila, a která by měla zlepšit kvalitu života na sídlišti, by byla prostě drahá. Jednak samotná stavba a hlavně údržba parku by vycházely na velké peníze. Navíc je mi líto, že městu sami lidé tam žijící se zvelebením prostoru příliš nepomáhali.

Nemohu si pomoci, ale na toto se musím zeptat: Chtěli jste se pokusit o obnovení zubní lékařské pohotovosti a dostupnosti léků v mimopracovních dnech. S pohotovostí se nic nezměnilo.
Až později jsme zjistili, že zubní pohotovost funguje na bázi dobré vůle lékařů. Tady by musela přijít prvotní investice, díky které by se zařídila ordinace, a kde by se lékaři střídali. Je nemyslitelné, aby se zubaři střídali u jednoho z nich v nějaké privátní ordinaci.

Upřímně řečeno, plno slibů sdružení nezávislých – Město potřebuje změnu mi připadá jako populistických a jednotlivci ve sdružení nemají možnosti ani páky je splnit. Nemyslím, že by to bylo schválně, spíše jako důsledek určité politické naivity. Mnoho témat záleží i na mnoha jiných subjektech krajského i celostátního typu. Je to tak?
Uznávám, že z dnešního pohledu je to velké sousto. Dnes bych sestavovala předvolební sliby jinak. Vybrala bych tři čtyři, o kterých vím, že by byly reálné.

Autor: Zdeněk Zajíček

30.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Historický kostýmovaný průvod ukončil v sobotu zámeckou sezonu v Českém Krumlově.
43

Historický kostýmovaný průvod ukončil zámeckou sezonu

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Kam se můžete vydat na bohoslužby na Českokrumlovsku

Českokrumlovsko - Přehled víkendových bohoslužeb v regionu.

Členky komise se nezastavily

Polná na Šumavě /VIDEO/- O nudě tentokrát nemohlo být ve volební komisi v Polné na Šumavě ani řeči.

OBRAZEM: Ve Velešíně po pátku hodnotí volební účast nadprůměrně

Ve Velešíně v pátek před 19. hodinou odhadovali volební účast v okrsku v základní škole kolem 30 procent. Ve volební místnosti v kině to viděli malinko optimističtěji, tam se netrhnou dveře. Volební účast v kině byla kolem 19. hodiny okolo 40 procent a volební komise ji hodnotila nadprůměrně. Foto: Petr Skřivánek

Krumlov dvakrát padl, Křemže zapsala v premiéře historický bod

Praha, Ostrava – Do nové mistrovské sezony 2017/2018 vstoupily i republikové badmintonové soutěže smíšených družstev dospělých. Náš okres má již dvojnásobné zastoupení, když k extraligovému SKB Český Krumlov se přidává prvoligový nováček v barvách Sokola Křemže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení