Jak se s touto situací vyrovnávají v Krumlově nebo ve Větřní? V obou místech žije taktéž větší počet Romů, lidi z Větřní navíc trápí narůstající nezaměstnanost.
„Zatím se podobné situace, jaká se udála v Českých Budějovicích, tady u nás neobávám," řekl včera Českokrumlovskému deníku starosta Větřní Antonín Krák.
V rámci prevence před možností vzniku drobných či větších konfliktů zvolila obec už před takřka třemi lety spolupráci se specializovanou agenturou. Od toho si starosta slibuje mnohé:
„Vyšli jsme problému jaksi vstříc. Jako jediná v Jihočeském kraji ve Větřní působí Agentura pro sociální začleňování. Já doufám, že i ona přispěje k nějakému potenciálnímu poklidu."

Obyvatele Větřní podle Antonína Kráka v poslední době spíše trápí problémy s uzavřenými papírnami, nedostatkem práce a podobně. „Zatím se vyřešil i konflikt napadení učitele ve škole," připomněl jeden incident z minulých měsíců starost. Podle něj ale nelze říci dopředu, co vše se může nebo nemůže stát.
Český Krumlov je známý spíše léta solidnějšími vztahy mezi národnostmi. Už před jedenadvaceti lety tu založil Dezider Dunka úklidovou firmu, která zaměstnávala hlavně romské občany.

Jak dnes připomíná jeho syn, také Dezider, právě tento krok by mohl být inspirací i pro ostatní města. „Hlavní problémem je totiž nedostatek práce," dodal včera Dezider Dunka mladší, který firmu vede nyní. On se svého času dokonce stal prvním městským strážníkem romské národnosti v České republice vůbec. „Dalo by se říci, že město Český Krumlov se k nám postavilo velice dobře a na tom vždycky záleží. S lidmi tu vycházíme dobře a vůbec by nebylo v našem zájmu, aby tu došlo k podobné situaci, jako v Českých Budějovicích," míní Dezider Dunka.

Připouští, že v romské komunitě se najdou ti, kteří nepracují i ti, kteří někdy dělají potíže. „Ale to je stejné i u bílých. Tady by věc měl řešit zákon, který platí pro všechny stejně a podle kterého se měl ten první konflikt na dětském hřišti na Máji vyřešit padni komu padni. A ne, že z toho bude demonstrace a sjedou se do Budějovic skini," dodal.

Jak k věci včera dodala místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová, kromě letité spolupráce s Komunitním centrem Romů, nyní Komunitním centrem Rovnost.
„Velmi důležité je, že už dva roky má město takzvaného terénního pracovníka, který monitoruje situaci, je s komunitou v přímém kontaktu, dokáže lidem poradit, s těmi, kteří chtějí pak dokáže i některé věci řešit," shrnula místostarostka.