Molekulární evoluce a vše, co s ní souvisí. Takové je téma mezinárodního workshopu, který v pondělí začal v Českém Krumlově.

Tento svátek vědy, jenž bude město hostit až do konce ledna, si nenechalo ujít na pět desítek posluchačů. Celá vědecká delegace pak čítá na osmdesát lidí.

„Přijeli sem absolventi univerzit, studenti postgraduálního studia, pedagogové zapojení do výzkumných programů, ale i odborní pracovníci muzeí nebo nemocnic z devětadvaceti zemí světa,“ upřesnil Michael Cummings z University of Maryland.

Právě on se společně se Scottem Handleym z Washington University School of Medicine zasloužil o to, že se tento prestižní workshop koná letos už podruhé zrovna v Českém Krumlově.

„Kurz se koná ve Spojených státech amerických a pak také v Evropě. Michael Cummings před několika lety působil na českobudějovickém pracovišti Akademie věd České republiky, odkud si udělal výlet právě do Krumlova.

Město se mu tak zalíbilo, že tady sedm let od své návštěvy uspořádal první workshop,“ vysvětlil Daniel Kintzl z Českokrumlovského rozvojového fondu, který se na zajištění workshopu podílí s Městským divadlem Český Krumlov.

Právě divadelní sál se spolu s přilehlými prostory stal jedním z útočišť světové vědecké špičky. „V Prelatuře jsme pak zřídili počítačovou studovnu, která účastníkům workshopu slouží ke zpracování dat v příslušných programech,“ uvedl Daniel Kintzl.

Českokrumlovský vědecký workshop láká učence z celého světa nejen na krásy města, ale také na jména přednášejících. „Mezi dvaceti profesory a výzkumníky jsou totiž zastoupeny největší světové kapacity svých oborů,“ zdůvodnil Daniel Kintzl.

Bádání i bruslení

Přestože vědecké bádání a získávání nových poznatků zabere seminaristům většinu času stráveného v Českém Krumlově – přednášky trvají každý všední den od deváté hodiny ranní do desáté večerní – o víkendech budou mít účastníci workshopu příležitost blíže poznávat krásy regionu.

„Kromě prohlídek města a zámku připravujeme i výlet na Kleť nebo na Lipno, kde otestujeme bruslařskou dráhu,“ prozradil Daniel Kintzl.

Podle místostarostky Českého Krumlova Jitky Zikmundové, která účastníky workshopu v pondělí v Městském divadle pozdravila, má tato akce pro město hned dvojí význam.

„Jednak se ve městě v hluboké mimosezoně pohybuje po dobu tří týdnů osmdesát lidí, kteří využívají místní služby, navíc jsou to lidé zabývající se velmi zajímavým vědním oborem. Lze předpokládat, že se z nich jednou stanou významní vědci, kteří budou i dobrými ambasadory města ve světě,“ uvedla Jitka Zikmundová.