Hodina příprav

V pátek začne ve městě u Lipna veliký svátek. Tradiční poutí oslaví Hornoplánští sv. Markétu, jíž je zasvěcen místní kostel. Už včera, tedy přesně v den, kdy Markéta slaví svůj svátek, bylo v ulicích Horní Plané znát, že se takzvaně něco chystá.

11.55: Volantem v kabině tahače naproti zdravotnímu středisku na hornoplánském náměstí suverénně otáčí Tomáš Hejpetr z Hluboké nad Vltavou. Tomáš v neděli oslaví druhé narozeniny a tahač, do kterého usedl, má střechu v úrovni očí dospělého člověka. Dětské atrakce k pouti, jako je ta Hornoplánská, zkrátka patří. „Jsme tady na týden na dovolené,“ říká Tomášův otec Luboš. „O tom, že tady bude pouť, jsem se dozvěděl až přímo ve městě z plakátů. Termín dovolené jsme tedy neplánovali podle toho, kdy se tato akce koná. Ale když už jsme tady, půjdeme se podívat,“ ujišťuje Luboš Hejpetr.

12.10: S pouťovými atrakcemi, konkrétně s jakýmsi vláčkem, kde mohou děti usednout i do Tomášova oblíbeného tahače, ale i s klasickým řetízkovým kolotočem či obří skluzavkou, přijíždí na hornoplánskou pouť každoročně Josefa Holá z Českých Budějovic. Ta už včera prodávala naproti zdravotnímu středisku, tedy v místě, které bude o víkendu patřit právě pouťovým atrakcím, točenou zmrzlinu. „Mám to tu ráda. Spousta stánků s jídlem, různými dárky či oblečením, ale také tradičními řemeslnými výrobky. Vždy je vidět, že si místní svoji pouť užívají, ale přijíždějí i lidé z okolních obcí a dokonce také z větší dálky,“ shrnuje své pouťové postřehy z minulých let Josefa Holá. „Doufám, že slušná návštěvnost bude i letos. Závisí to ale hlavně na počasí. Špatné je, když prší, ale i když jsou velká vedra. To pak jdou lidi radši k vodě. Ideální je dnešní počasí,“ ukazuje k podmračenému nebi Josefa Holá.

12.25: „Myslím, že tak třicet procent,“ odhaduje každoroční nárůst zájmu o potraviny během pouťových dnů vedoucí obchodu na hornoplánském náměstí Jana Poppová. „Stánků s občerstvením na pouti je vždy dostatek, ale lidé si k nám chodí třeba pro pití, protože je vyjde většinou levněji. Více nakupují Plaňáci – na pouť se k nim sjíždí příbuzní, tak je chtějí pohostit,“ upřesňuje Jana Poppová. Coby obyvatelka Horní Plané se na Markétskou pouť každoročně těší, jen by uvítala nějakou inovaci. „Připadá mi to pokaždé vesměs stejné. Myslím, že by pouti prospělo více stánků s řemeslným zbožím třeba na úkor těch s oblečením,“ podotkla Jana Poppová.

12.45: Rušno bude o pouti i v hornoplánském rodném domku Adalberta Stiftera. „Výrazně vyšší návštěvnost než v jiných dnech sice neočekáváme, myslím si však, že k nám tradičně zavítají lidé, kteří z Horní Plané pocházejí a vracejí se sem právě o pouti. Pro ně budou jistě zajímavé výstavy Hornoplánsko v obrazech a Ze břehů staré Vltavy, které prostřednictvím fotografií srovnávají někdejší a současnou podobu zdejší oblasti,“ zmiňuje kustodka muzejní expozice a zároveň hornoplánská kronikářka Lenka Hůlková, jež přidává i jeden střípek vztahující se ke svaté Markétě:
„Vím, že právě na její svátek se začala psát kronika našeho města.“