Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město získalo miliony za prodej majetku. Kde jsou?

Český Krumlov - Použil Český Krumlov peníze z daně z nemovitosti skutečně na rozšíření skládky?

22.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustračníf foto.Foto:

O tom, že rozpočet Českého Krumlova není nafukovací, není pochyb. Přesto se při stamilionových ročních příjmech, ale i výdajích města vkrádá otázka: Kam ty peníze vlastně jdou?

A pak stačí například i připomínka bývalého zastupitele Miroslava Máče, nyní člena finančního výboru města, na zasedání zastupitelstva o tom, že před rokem stačilo málo a desítky milionů korun získaných za prodej pozemků mezi sídlištěm Mír a obchodní zónou by byly mohly být použity na platy zaměstnanců. To by ale bylo v příkrém rozporu s mnoha prohlášeními radnice.

Jaká je tedy pravda? Na co byly použity příjmy z prodeje pozemků v Domoradicích v roce 2009? Nevyužily se například na mzdy zaměstnanců nebo nebyly jinak „projedeny“?

Radní Josef Hermann spekulace vyvrací: „Celkem 51 milionů z prodeje těchto pozemků se stalo klíčovou položkou celkových kapitálových, tedy investičních příjmů rozpočtu 2009. Bez nich by město nebylo schopno profinancovat sumu investičních výdajů v objemu 48 milionů, ledaže by si na uvedené investiční akce vzalo dlouhodobý úvěr.“

Podle Hermanna stačí několik čísel: Rozšíření skládky domovního odpadu za 11,5 milionu, rekonstrukce Lazebnického mostu za 6,8 milionu a rekonstrukce vodovodů a kanalizací za 4,1 milionu. Pochybnosti, zda nebyly náhodou příjmy z pozemků v Domoradicích použity na financování běžných výdajů města, například mezd, lze snadno vyvrátit při pohledu do závěrečného účtu města. Z něho vyplývá, že běžný rozpočet města, tedy suma určená na tyto běžné výdaje, skončil v roce 2009 přebytkem 9,8 milionu.

„Veškeré běžné výdaje včetně mzdových výdajů byly pokryty z běžných příjmů a ještě městu zbylo téměř 10 milionů, které byly použity v prvé řadě na splátky bankovních úvěrů,“ dodal v úterý Josef Hermann.

Přesto ale například bývalý starosta Luboš Jedlička prohlásil, že peníze získané ze zvýšené daně z nemovitostí, tedy zhruba deset milionů korun, které odvedli krumlovští občané městu, budou použity na rozšíření skládky. A skládka skutečně rozšířena byla.

„Obdobně jako v předchozím případě je zvýšený příjem z daně z nemovitostí součástí – tentokráte sumy běžných příjmů,“ dodává radní Hermann. Nelze tudíž hovořit, že peníze z této daně jsou použity konkrétně na tu či onu výdajovou položku.

Pokud někdo ze zastupitelů v roce 2009 říkal, že zvýšený výnos z této daně bude použit na rekonstrukci skládky, nebylo to úplně správné. Takto to v hospodaření s rozpočtem obce nefunguje. Takto fungují účelové dotace, kde je smluvně určeno, na které výdaje, tedy na jaký účel může nebo musí být ta která dotace použita.“

Autor: Zdeněk Zajíček

22.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Asistenci u první a nakonec vítězné trefy Nové Vsi si ve Zlaté Koruně připsal pětapadesátiletý Jiří Anderle starší (u míče), který se v tomto souboji matadorů potkal s o deset let dříve narozeným Davidem Steinocherem starším.
34

Zlatokorunští v derby přišli o body i dva vyloučené hráče

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Pivovarská zahrada byla o víkendu v obležení vodáků

Český Krumlov /VIDEO/- Město má za sebou už patnáctý ročník Krumlovského vodáckého maratonu. Po pátečním sprintu a sobotních maratonech byly v Pivovarské zahradě slavnostně vyhlášeny výsledky. Publikum shlédlo i sestřih úchvatných filmových záběrů z obou soutěžních dnů. Poznáte se na fotografiích i vy?

Loučovice mají skalp Roudného, Kaplice zapsala čtvrtou výhru

Českokrumlovsko – Kromě derby mezi Zlatou Korunou a Novou Vsí se zbývající kvartet okresních zástupců v jubilejním kole nejnižší krajské fotbalové soutěže představil výhradně v domácím prostředí a z vystoupení před svými fanoušky zaknihoval bilanci dvou vítězství a stejného počtu porážek.

Lihovar v Blanici je na prodej, včelařům by se mohlo ulevit

Blanice – Lihovar, jenž před svým krachem provozovala společnost LIHO Blanice, je na prodej. Insolvenční správce Vít Jungbauer sice lihovar spravuje od jara, teprve nyní jej ale mohl nabídnout kupcům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení