Pohádka o nechtěné Popelce, která se proměnila v krásnou princeznu, patří k času vánočnímu naprosto bez diskuse. O to zajímavější je, když se takový příběh stane realitou.

Před třemi lety byly Služby města Český Krumlov, dceřiná městská společnost, všeobecně vnímané jako firma bez budoucnosti, pokud se nespojí se silným strategickým partnerem. Takřka dva roky řešilo vedení Českého Krumlova, zdali se Služby prodají, či ne.

Nakonec se zastupitelstvo rozhodlo neprodat. A jak nyní tento krok ohodnotila například zastupitelka Dana Kuchtová: „Myslím, že jsme udělali dobře.“ Není sama, kdo takový názor zastává.

Investice zabírají

Městská firma, která byla podle některých zastupitelů a radních ještě před dvěma lety podkapitalizovaná a neschopná konkurence, zvedla hlavu a začíná nabírat dech. Pod vánoční stromeček si těsně před Štědrým dnem Služby města nadělily nový multifunkční posypový vůz. A nejen ten a nejen sobě.

Od konce léta, kdy valná hromada firmy odsouhlasila nákup nových přírůstků do vozového parku, mají Služby k dispozici například i nový valníkový vůz z takzvanou double kabinou nebo speciální auto na svoz komunálního odpadu, které se jako jedno z mála vyráběných vejde do úzkých uliček centra Českého Krumlova.

„Začínáme se také soustřeďovat na větší efektivitu práce a lepší využití potenciálu firmy,“ odpověděl ředitel firmy Pavel Turnhöfer s tím, že například na prováděné stavby už nebudou muset pracovníci dojíždět několika auty, ale stačí právě to jedno s dvojitou kabinou, které pojme sedm lidí a na valníku i potřebný materiál.

Posypový vůz je také multifunkční. V zimě může radlicí prohrnovat sníh, sypat silnice několika druhy posypových materiálů, v létě se pak jako stavebnice rázem změní na klasickou sklápěčku s valníkem.

Za poslední měsíce takto Služby investovaly pět milionů korun, převážně formou leasingu. „Získali jsme poměrně výhodné podmínky a navíc si tímto šetříme hotové peníze, které potřebujeme jinde,“ doplnil ředitel Turnhöfer.

Změna image

A poslední dojmy zákazníků, tedy z velké části obyvatel Českého Krumlova? Všechna hlavní českokrumlovská sídliště, kde odvážejí komunální odpad Služby města Český Krumlov měla hned po ránu 25. prosince prakticky všechny kontejnery prázdné a vyvezené.

„Tady si nemůžeme stěžovat, běžně se kontejnery vyváží snad dvakrát, třikrát týdně, dneska už je vyvezli brzy ráno,“ okomentoval kladně jeden z mnoha českokrumlovských obyvatel na sídlišti Mír Václav Kramář.

„Během příštích měsíců a let chci také vylepšit image firmy, protože existuje ještě nemálo lidí, kteří se za ni a její jméno tak trochu stydí,“ shrnul o Vánocích ředitel Pavel Turnhöfer.