Důvodem není neustálé vylepšování této rozsáhlé plochy, ale daleko větší nepořádek, který se tady najde. Poházené odpadky, ukradené čerstvě vysázené keře, zdevastované koše na odpad, poničená křoví nebo vylámané stromky, to je výsledek čím dál tím častějších útoků vandalů.

K tomu je nutné přičíst postávající či posedávající skupinky několika stále se opakujících lidí s láhvemi alkoholu v ruce, kteří zpravidla odmítají jakoukoliv komunikaci.

„Zpod povislých keřů u kaple svatého Martina jsme dokonce vyváželi ležení bezdomovců,“ dodala včera Vlasta Horáková, vedoucí českokrumlovského odboru životního prostředí. Náklady na údržbu parku se podle ní během sezony znásobují.

A náprava? Své by měla přinést dlouho očekávaná rekonstrukce a zabezpečení parku a po dohodě odboru s Městskou policií i důraznější kontroly. To má ovšem své limity.
„Pokud bude někdo někde jen sedět a popíjet, nemohu jej z tohoto veřejného místa vykázat,“ konstatoval velitel českokrumlovských strážníků Jan Šítal. „Takové lidi můžeme vykázat od školy, kde by mohli teoreticky tropit nějaké veřejné pohoršení, ale z parku? Pokud je přímo nechytíme při činu?“
Sám velitel souhlasí s tím, že park je čím dál tím častějším terčem útoků. Ale jak dodává, dokud není zrekonstruovaný, oplocený a dokud neplatí nějaký oficiální provozní řád, mají často i sami strážníci svázané ruce.

Jak z toho ven?

Už několik let existuje projekt na rekonstrukci a vylepšení parku, několik let na něj město Český Krumlov marně sháněl peníze. Před rokem konečně uspěl a Regionální operační program, tedy Evropská unie přiznala na tyto účely městu dotaci ve výši 25 milionů korun.

Po deseti měsících park dostává v některých místech zabrat stále více a přitom práce na tolik očekávané rekonstrukci ještě nezačaly. Ze stejného evropského zdroje a z peněz udělených městu ve stejnou dobu už byl mezitím opraven Lazebnický most. Městský park je stále ve stejném stavu.

Kde je problém?
Podle vše to vypadá na úřední zdržení. Jak včera přiblížil starosta Luboš Jedlička:
„Museli jsme schválit rozdělení celého projektu do několika etap a změny v samotném projektu ohledně zatravnění a dětského hřiště. To vše bylo projednáno i se zástupci regionální rady 20 srpna. Na záměru a obsahu projektu revitalizace parku se nic nezmění, jen možná ušetříme asi dva miliony korun.“

Právě projektové změny a úřední projednání Regionální rady Jihozápad i českokrumlovské městské rady vyřešení věci celkově protáhly o nezanedbatelnou dobu. Itinerář prací se nyní sestavuje, během zimních měsíců se některé práce provádět nemohou a limitní termín ukončení první etapy revitalizace parku, tedy konec příštího roku, se blíží.

„Nemůžeme s pracemi začít, dokud nemáme podepsanou smlouvu s vedením Regionální rady. Všechny smlouvy podepisuje i hejtmanka Plzeňského kraje a dokud neproběhne komplexní schválení tohoto projektu, nesmíme ani kopnout,“ dodal starosta Jedlička. Podobné zdržení způsobilo i posunutí prací na tolik kritizovaném velikonočním termínu oprav českokrumlovského Lazebnického mostu. Kdy se tedy s městským parkem začne něco pozitivního dít, to je zatím jedna velká otázka.

„U těchto projektů se ale nedá říci, že je něco ve skluzu. Dá se jen říci, že se plní předepsané podmínky,“ shrnul Luboš Jedlička. Průběh prací se tedy musí následně nastavit tak, aby se termín dokončení a vyúčtování dotace stihlo, aniž by to znamenalo penalizaci nebo hrozbu vrácení dotace.

Jak bude vlastně vypadat nový park?

Základní část, včetně oplocení parku, by měla stát 27 milionů korun. Jedná se o prostor od Domu dětí a mládeže až po Lineckou ulici.
Areál by se měl dočkat nový úprav zeleně, cestního systému, veřejné zelení, nového veřejného osvětlení, revitalizace jeho unikátních architektonických prvků a podle oficiálního vyjádření města bude doplněn o objekty stěžejní pro jeho plnohodnotné využití, tedy odpočívadla a nový mobiliář.

Na projekt parku navazuje i takzvaný Třetí meandr, který by měl přinést zcela nové nebo staronové možnosti pro návštěvy města v navazujících místech proti proudu řeky. Zahrnuje ateliér Seidel, městský park, synagogu, parkovací plochy u mostu Domu dětí a mládeže, zahradní Schieleho domek, terasy a zahradu růží.

Plánované jsou také dva nové mostky přes Vltavu. Jeden z parku do takzvané Myší díry a druhý dále k Pivovarským zahradám. „To vše by v budoucnu měla být nová prohlídková trasa centra Českého Krumlova, která by měla odlehčit přetíženému Latránu,“ doplnil starosta Luboš Jedlička.