Kdo by se 
v tyto dny nechtěl alespoň na chvíli ohřát nebo zavzpomínat na léto? V takovém případě zkuste spojit příjemné 
s užitečným a udělejte si výlet do krásného Freistadtu kousek od hranic. Tam, v zámeckém muzeu, vystavuje až do šestého ledna své obrazy krumlovský malíř Jan Cihla, legenda, doyen krumlovského a vlastně i regionálního malířství.

„Jan Cihla patří bezesporu k nejrenomovanějším výtvarným umělcům, navíc začátkem příštího roku oslaví životní jubileum," řekl včera Ivan Slavík z českokrumlovského Regionálního muzea, spolupořadatele výstavy. Ve freistadtském zámeckém muzeu se skví třicet obrazů Jana Cihly pod názvem Sommermanifest.

„Je to manifest léta. Tématem výstavy je totiž příroda, její proměny a její nejfantastičtější výraz," okomentoval malíř Jan Cihla. Podle jeho slov stojí za vznikem výstavy Hubert Roiss, učitelský rada v důchodu. „Krumlovské muzeum jako spolupořadatel provedlo instalaci maleb, u které jsem byl na pozvání i osobně přítomen," dodal Jan Cihla.

Jan Cihla býval dlouhá léta poradním členem poradního sboru českokrumlovského Regionálního muzea pro nákup sbírek. Podle Ivana Slavíka bylo uspořádání výstavy pro pracovníky muzea velkou ctí. Kromě osobních vazeb má akce i další přesah.

Přímo navazuje na oficiálně ukončenou Zemskou výstavu a je pokračováním spolupráce jižních Čech a Horního Rakouska na poli kultury. Jan Cihla byl totiž po roce 1990 hybatelem událostí v přeshraniční spolupráci a významně se zasloužil i o propagaci jihočeských výtvarníků jak v Německu, tak v Bretani.