V sobotu vyvrcholí dvoutýdenní sochařské sympozium, které se koná v zámeckém parku Psychiatrické léčebny Červený Dvůr a které nese tomu odpovídající název Mezi stromy.

A stromy nejsou jen hříčkou v názvu, ale i samotným podkladem, ze kterého vše vzniká. Tři sochaři a někteří pacienti léčebny své artefakty tvoří právě ze dřeva stromů v zámeckém parku padlých. Inspirací by jim měl být také sám park i zámeček, nebo jejich pobyt v něm. Navíc se tak pacienti ještě sami seznámí s tím, cože to vlastně obnáší sochat dřevo.

„Sochy jsou a budou po dokončení majetkem léčebny a necháme je tady rozestavěné v místech, kde jim to bude slušet,“ konstatoval akademický malíř a sochař Petr Fidrich. Dlužno dodat, že on je i iniciátorem celé akce a do budoucna ji vidí jako ještě rozsáhlejší.

S tím souhlasí i primář a ředitel léčebny Jiří Dvořáček.

„Vytvářeli jsme to celé společně s velmi talentovaným sochařem Petrem Fidrichem,“ okomentoval ředitel léčebny. „Hlavní impuls dal asi on, zhruba deset let kdykoli vidí stromy v parku, tak připomíná, jak by tu bylo krásné sochařské sympozium,“ dodává Jiří Dvořáček s úsměvem.

V sobotu na sympozium naváže i hudební festival Červenání, kde by mělo vystoupit osm kapel a jedna divadelní skupina.