Památku významné kaplické osobnosti Milana Kyzoura, pedagoga, malíře, hudebníka a zakladatele Ateliéru arteterapie při Jihočeské univerzitě uctilo město instalací pamětní desky na objekt Základní umělecké školy, které se stal v roce 1955 prvním ředitelem. Slavnostní odhalení se uskutečnilo ve středu.
„V místní hudební škole trávil tatínek nejvíce času. Byl tu nejen v době výuky, která trvala odpoledne, ale také ráno, večer, v sobotu, v neděli. Cvičil na klavír, vyřizoval úřad, prováděl různé úpravy a tak podobně. V malém kumbálku maloval své obrazy. Měl ten dům moc rád,“ řekla dcera Milana Kyzoura Ivana.
Po dobu působení v kaplické hudební škole se také staral o přilehlou kapli svatého Josefa a Barbory. „Díky němu přežila komunistickou dobu. Pamatuji si na jeho zklamání, když po roce 1989 zjistil, že o ní církev nemá zájem,“ řekla Kyzourová.
Zavedla ho náhoda
Milan Kyzour ale nebyl rodákem Kaplice. Narodil se v Českých Velenicích, roku 1932. První část svého života prožil v Horní Stropnici. V roce 1938 se s rodinou přesunul do Českých Budějovic. Když ukončil gymnázium se zaměřením na pedagogiku, nastoupil jako učitel v Černém Údolí.
„Učil také například v Benešově nad Černou. Putoval z místa na místo. Do Kaplice ho tedy zavedla spíše shoda okolností,“ řekla Kyzourová.
Nová funkce
Rok 1955 byl pro Milana Kyzoura zásadní. Tehdy se stal ředitelem Základní umělecké školy Kaplice. Tu vedl téměř třicet let.
„Nejdříve vybudoval hudební obor, výuku hry na klavír, housle a harmoniku. Postupně přibyly žesťové nástroje, zobcová flétna, pěvecké soubory a výuka klavírní improvizace. Tu učil v osmdesátých letech také na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích,“ jmenovala Kyzourova dcera. „Hudební vzdělání získal už před nástupem do ředitelského místa. Byl absolventem hudební vědy na Karlově univerzitě v Praze,“ dodala.
V šedesátých letech ve škole vznikl výtvarní obor. Ten sklízel ceny a uznání v celostátních i mezinárodních soutěžích. Výtvarnou výchovu Kyzour vystudoval na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích.
Arteterapie
Během svého života se věnoval i psychicky nemocným lidem. „Dojížděl do Českých Budějovic, kde pracoval s pacienty psychiatrického oddělení krajské nemocnice a do Červeného Dvoru, kde vedl arteterapii s alkoholiky,“ uvedla Kyzourová.
Ta kráčí ve stopách svého otce. „Strašně mě ovlivnil. Jsem historička umění, takže v jeho odkazu pokračuji.“ Momentálně Kyzourová bydlí v Praze. Nevylučuje však, že by se někdy do Kaplice vrátila. „Nikdy neříkám nikdy. Nějaká životní změna ale asi nastane až budu v penzi.“
Přibude další
Starosta Kaplice Ferdinand Jiskra zmínil, že pamětní deska Milana Kyzoura je teprve druhou, kterou město v novodobé historii instalovalo.
„V roce 1989 byla na náměstí odhalena pamětní deska významného pedagoga 18. století Ferdinanda Kindermanna,“ řekl Jiskra. Právě o instalaci pamětní desky Kindermanna Kyzour léta usiloval.
„Město momentálně připravuje také odhalení pamětní desky na rodném domě historika Johanna Matthäuse Klimesche, který měl nadregionální význam. Je zde v Kaplici pohřben na městském hřbitově,“ řekl Jiskra.