Na medvědy stříleli účastníci dvanáctého ročníku sobotního klání Krumlovský medvěd. Ovšem jen obrazně. Nemířili totiž na živé, huňaté terče. Ale tím, že se rozhodli opět po roce na policejní střelnici ve Vyšném otestovat přesnost své mušky a zaplatili startovné, přispěli na dobroty českokrumlovským zámeckým medvědům.

„Nakoupili jsme pětaosmdesát beden jablek, takže každý, kdo si tady vystřelil, udělal něco pro to, aby měli medvídci co do břicha. A je dobře, že se tu rok od roku schází stále více lidí, za což jim patří poděkování,“ řekl českokrumlovský medvědář Jan Míša Černý, který klání pořádá ve spolupráci se Sportovním klubem Český Krumlov, českou armádou a policií.

Ať už střelce do Vyšného přilákal právě tento charitativní punc soutěže, anebo prostá touha vyzkoušet si, zda stále umějí zamířit střed terče, jedno je jisté – milovníků střelného prachu se na Krumlovském medvědovi sešlo hned osmaosmdesát. Šestnáct z nich soutěžilo v kategorii jednotlivců, další se rozdělili do osmnácti družstev, která vždy museli tvořit tři muži a jedna žena.

Přestože střelkyň bylo méně než střelců, o své body se praly statečně. Jako třeba Irena Pešková z Lišova, pro níž zůstává Krumlovský medvěd prakticky jedinou příležitostí, kdy vzít zbraň do ruky.

„Střílel už můj tatínek, věnuje se tomu i manžel, a tak jsem dříve střílela z malorážky a vzduchové pušky. Ale volného času bylo stále méně, proto si teď každý rok zastřílím už jen tady v Krumlově,“ uvedla Irena Pešková, jíž k účasti na Krumlovském medvědovi prý předloni zlákal poprvé známý z hodin taekwonda.

Ač Irena Pešková už nemá platný zbrojní průkaz, ve Vyšném si mohla vystřelit bez rizika postihu. „Při klání jsou soutěžícím k dispozici instruktoři, díky tomu si podle zákona o zbraních může zastřílet i veřejnost bez zbrojních průkazů,“ potvrdil Petr Hlaváček, instruktor služební přípravy českokrumlovského obvodního oddělení Policie ČR, jenž na průběh závodu dohlížel. Doplnil, že soutěžící v sobotu stříleli útočnou puškou SA 58 v armádní úpravě.

To si pochvaloval další z účastníků soutěže, šéf českokrumlovských vodních záchranářů Milan Bukáček. Ten má coby někdejší účastník zahraničních armádních misí i vedoucí kurzů ostřelovačů u speciálních výsadkových jednotek se zbraněmi bohaté zkušenosti. „Mám rád hlavně české zbraně. V misích se totiž ukázalo, že mají oproti zbraním Američanů nebo Britů mnohem lepší vlastnosti,“ porovnal.

Vcelku vřelý vztah má ke zbraním i medvědář Jan Míša Černý. Sám jednu vlastní pro případ, že by jeho huňatí svěřenci znenadání zaútočili na něj nebo někoho, kdo by spadl či skočil do jejich příkopu.

„Nikdy jsem však zbraň nepoužil a ani bych to neudělal. Mám jiné způsoby, jak v nejhorším případě medvědy zastrašit. Navíc myslím, že moje dobré slovo je možná lepší než jakákoliv zbraň,“ uzavřel Jan Míša Černý.

Kdo mířil nejlépe

Ženy
1. Marcela Soukupová (167 bodů)
2. Jitka Matějková (167 bodů)
3. Věra Zmeková (163 body)

Muži
1. Libor Bouška (176 bodů)
2. Josef Kočí (175 bodů)
3. Josef Ádler (173 body)