Velikou cenu Ekofilmu 2010 si v sobotu odnesl z českokrumlovského divadla francouzský režisér Quincy Russell za svůj snímek Aliens Of The Amazon, neboli Vetřelci z Amazonie.

Porotu uchvátilo hlavně náročné a precizní zobrazení miniaturního hmyzu, který doposud nikdo nenafilmoval ani nenafotil.

Russell není na Ekofilmu žádným nováčkem. Vloni porotu přesvědčil filmem Požehnaný hnůj – neobyčejný příběh hovínka. Získal za něj zvláštní cenu mezinárodní poroty.

Ostatně, právě na tento svůj úspěch Quincy Russell v sobotu vtipně zavzpomínal, když zmínil hovínko, které potkal cestou z letiště do Českého Krumlova.

Nejenom večerní udílení cen nabízel ale sobotní Ekofilm. Zajímavé bylo i setkání tvůrců nepříliš známého tuzemského snímku Křehké vztahy z roku 1979 v českokrumlovském kině.

Oproti plánu se ale nedostavila nejočekávanější osobnost – režisér filmu Juraj Herz. Ten se momentálně musí točit kolem svého nového ambiciózního snímku Habermannův mlýn, takže si nakonec nenašel volný čas. Stejně tak hlavní představitel Křehkých vztahů Vladimír Kratina.

Dostavila se ale například herečka Markéta Čížková. Ta na svoji roli zavzpomínala s chutí. „Juraj Herz mi tehdy nabídl tuto roli. Říkal ale, že vypadám příliš městsky. Že mě tedy budou muset zřídit. Mám proto ve filmu mastné vlasy a kruhy pod očima,“ usmála se Čížková. „Bylo to nádherné natáčení. Vzpomínám na ně moc ráda.“

Neúčast režiséra nabídla jeho kolegům upřímnou plochu pro zhodnocení vzájemné spolupráce. Lovci senzací se ale žádného bulváru nedočkali. Členové tehdejšího štábu si Herze jen pochvalovali. „Je velice komunikativní a vstřícný argumentům. Spolupráce s ním je na pohodu,“ shodli se filmaři.