Kvaše zachycují rozmanité světové úbory z první poloviny 18. století.

„Miniatury původně zdobily kabinet u ložnice kněžny Eleonory Amálie Schwarzenbergové na českokrumlovském zámku, v polovině 18. století se přestěhovaly do nedalekého Kvítkova Dvora a o století později do dalšího schwarzenberského sídla Červený Dvůr. Tady se v roce 1945 natolik zalíbily příslušníkům americké armády, že jim bylo několik miniatur darováno,“ uvedla mluvčí jihočeských památkářů Kateřina Voleská.

Miniatury vzbuzují dle památkářů obdiv, údiv, ale i úsměv. Možná se jimi nechají inspirovat i dnešní oděvní tvůrci.

„Přestože hlavním posláním miniatur byla výzdoba intimního interiéru, poskytovaly v době svého vzniku pravděpodobně také inspiraci pro maškarní převleky na oblíbené taneční zábavy,“ uvedla jedna z autorek Kateřina Cichrová z NPÚ v Českých Budějovicích.

Kniha navazuje na výstavu Leckteří národové, která se konala v Brně. Spoluautorkami jsou již zmíněná Kateřina Cichrová, Lenka Nováková a Victoria Ann Cremona, velvyslankyně Malty v Tunisku, divadelní historička a jedna z největších specialistů na komedii dell´arte.

„Publikace je rozdělena do dvou částí. V první nalezneme studie věnované kostýmům v aristokratické kultuře 17. a 18. století, historii sbírky kostýmních miniatur v Českém Krumlově či jednotlivým ikonografickým pramenům, které mohli být inspirací pro kostýmní miniatury. Druhá část tvoří katalog schwarzenberské sbírky kostýmních miniatur včetně velkých barevných vyobrazení všech miniatur,“ uvedla Voleská.