Projekt Revitalizace klášterů je hodnocen jako jeden z nejhorších a nejslabších, který nijak nepostupuje, prohlásil při čtvrteční pracovní návštěvě Českého Krumlova ministr kultury Jiří Besser.

„V prosinci letošního roku má mít projekt stavební povolení a nevidím, že by to bylo reálné. V tu chvíli ten projekt zastavíme a budeme takto postupovat ve všech případech, které nesplní podmínky, jež ministerstvo kultury pro první výzvu Integrovaných operačních programů vypsalo,“ shrnul ministr Besser.

Vyjádření přišlo jako blesk z čistého nebe přesně v době, kdy se českokrumlovští zastupitelé rozdělili na dvě takřka stejně velké skupiny, kdy jedna je pro získání třísetmilionové dotace na rekonstrukci městských klášterů a druhá považuje projekt za příliš riskantní.

I tuto roztříštěnost vidí Besser jako rizikovou: „Největší problém Krumlova je nejednotnost názorů. A podporujte něco, když to nemá jednotnou podporu.“

Ačkoli byly vyčerpány prostředky na projekční přípravu, bude podle ministra lepší věc zastavit, než aby potom EU projekty vůbec neschválila a všechno ze svého zaplatil český stát.

„Budeme proti tomu velice tvrdě postupovat. I kdyby nové zastupitelstvo rozhodlo o majetku, pochybuji, že stačí získat stavební povolení do 15. prosince,“ shrnul ministr Jiří Besser.

Jan Vondrouš, radní a manažer projektu, ale zmiňovaný termín odmítá. „Jedná se asi o nějaké nedorozumění, protože stavební povolení na ucelenou část máme mít do druhého června příštího roku a tento termín stihneme,“ shrnul Vondrouš.

Reakce zastánců projektu jsou očekávatelné. „Postupujeme podle manuálů. Ano, rozjezd byl trochu kostrbatý, ale projekt běží a termíny se drží,“ tak nejčastěji reagují lidé zapojení do věci.

„O návštěvě pana ministra jsem se dozvěděla víceméně náhodou a nevím, co v Českém Krumlově dělá. Je tam pravděpodobně na pozvání pana starosty,“ okomentovala to ve čtvrtek místostarosta Jitka Zikmundová.

„Přidělení dotace bylo rozhodnutím nějakých orgánů a výsledkem nějakého procesu. Zrušení by tedy mělo vzniknout zase na základě nějakých rozhodnutí a procesů.

Vždyť smlouva má mnoho stran a klauzulí, které říkají, co může jedna či druhá strana. A pak, nevidím důvod, proč by měl být projekt tím nejslabším. Projektů tohoto typu je čtrnáct v republice. Neměla jsem na stole žádné srovnávání, žádné hodnocení,“ doplnila místostarostka.

Může se ministr kutury snažit o zastavení tohoto už schváleného a smluvně podepsaného projektu?

Podle českokrumlovského radního Jana Vondrouše, který je hlavním iniciátorem snahy o třísetmilionovou dotaci, může. Nicméně, jak Vondrouš dodává, oficiálně zatím žádnou takovou informaci nemá.

„Ve středu jsem byl shodou okolností na semináři týkajícím se projektů IOP. Takových, jako je náš, je tam několik. A my jsme rozhodnutí o přidělení dotace dostali jako poslední až v červnu. Čili posuzovat náš projekt a srovnávat jej s ostatními, to nelze,“ shrnul Vondrouš.

Podstatnou část náplně činností, které by se měly podle projektu v objektech klášterů odehrávat po jejich opravě, by mělo zajišťovat českokrumlovské Městské divadlo.

Jeho ředitel Jan Vozábal se ale nechtěl k možnému zastavení projektu vyjadřovat s tím, že dosud na toto téma také neobdržel žádné oficiální informace.

Starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička nicméně přidal: „Nikdy jsem tento projekt nepodporoval, protože za prvé to občanům, obyčejným lidem, nepřinese absolutně nic, za druhé, ta náplň je pro mě jako pro starostu velice chudá.

Jedna ze tří aktivit, Městské divadlo, má od zastupitelstva odsouhlaseno, že jí město pokryje veškeré ztráty. To v této špatné době značně, v milionech, zasáhne rozpočet města.“