Městu na dosah, a přesto v sevření přírody, jež poskytuje kýžený klid. Tak si žijí Mirkovičtí.

„V Mirkovicích bydlím už dvaačtyřicet let. Pocházím z Moravy, na jih Čech jsem přišla za manželem. A nikdy jsem toho nelitovala, však se podívejte, jak je tady krásně,“ rozhlíží se po své vsi Milada Španillerová.

I v Mirkovicích se ale jí chleba o dvou kůrkách, a tak protiváhou klidného žití zůstávají chybějící služby.

„Že tu nejsou obchody, to je špatné,“ přikyvuje Milada Španillerová, zatímco vyhlíží pojízdnou prodejnu. V ní si Mirkovičtí mohou nakoupit všechno zboží denní spotřeby – od mléka až po kartáček na zuby.

Daní za dovážku téměř až do domu jsou ovšem vyšší ceny. „My, mladší, si můžeme na velký nákup dojet do Krumlova autem, ale ti starší už to mají těžší,“ dodává Milada Šapnillerová.

Stálý obchod tu dříve provozovala Jednota. Poté jej převzal soukromník, jenž však provoz venkovského koloniálu neutáhl. A tak nyní Mirkovičtí dumají, jak nevyužitý objekt prodejny proměnit k užitku místních obyvatel, když už neslouží svému původnímu účelu.

„Máme v plánu přestavět objekt na víceúčelový kulturní dům se společenským sálem v přízemí a klubovnami či zázemím pro různé sportovní aktivity v prvním podlaží,“ prozradil starosta Mirkovic Antonín Gallistl.

Doplnil, že na financování nákladného projektu, jehož rozpočet přesahuje částku osmi milionů korun, by obec sama nestačila, a tak se Mirkovičtí pokusí o dotaci. „Zda nám byl grant schválen, se dozvíme v březnu,“ doplnil starosta.

Vloni byla obec s žádostmi o dotaci úspěšná. S využitím peněz z různých grantových programů tak Mirkovičtí vybavili pracoviště CzechPoint na obecním úřadě, odborná firma se pak zhostila revitalizace dvou rybníků nedaleko osady Žaltice, u nichž má v budoucnu vzniknout rekreační zóna, dostalo se i na opravu veřejného osvětlení či odvodnění cesty do osady Svachova Lhotka.

„V plánu jsme měli i vykoupení pozemků nad obecním úřadem, na nichž bychom rádi zasíťovali 18 stavebních parcel. Po bydlení je tu totiž poptávka. Jenže nižší výnosy z daní nám plán zhatily, a tak se na tuto akci snad dostane v letošním roce,“ doplnil Antonín Gallistl.

Dříve kraj světa, dnes ráj golfistů

Ještě před deseti lety tady dávaly lišky dobrou noc. Dnes je místní část Mirkovic, Svachova Lhotka, jež leží uprostřed přírody téměř stranou od civilizace, vyhledávaným cílem mnoha nadšenců, kteří propadli moderní vášni jménem golf.

„Proměna osady je doslova nepopsatelná. Dříve tady rostly na loukách bodláky, teď je ze Svachovy Lhotky výstavní centrum golfu,“ pochvaluje si starosta Mirkovic Antonín Gallistl.

To potvrzuje i místní obyvatelka Marie Štollová, která ve Svachově Lhotce žije již od svého narození. „Bydleli tu moji rodiče i prarodiče a přestože jsem jeden čas žila jinde, zase jsem se do Lhotky vrátila. A ráda. Zřejmě proto, že mám ráda své soukromí a klid,“ vysvětluje Marie Štollová.

Vzápětí však se smíchem přiznává, že klidu si tady teď místní starousedlíci příliš neužijí; do zdejšího hotelu i na okolní golfová hřiště totiž míří nejen vyznavači sportu gentlemanů, jak bývá golf označován, ale také výletníci či cykloturisté.

„Ale ti, kteří si vybudování zdejšího golfového areálu vzali za své, jsou výborní lidé, s nimiž máme velmi přátelské vztahy,“ říká Marie Štollová a dodává: „Všechno má zkrátka svá pro a proti, ale myslím, že proměna naší vísky všechna ta negativa přebíjí.“

Žaltice jsou baštou vyznavačů minikár

Pro vyznavače minikárového sportu je asi půl kilometru dlouhý svah v jedné z mirkovických osad, Žalticích, doslova pojmem. „Je to tady užší, ale o to strmější. Takový kopec v okolí zkrátka není,“ zdůvodňuje oblastní vedoucí Autoklubu Velešín Karel Charvát.

Právě velešínští fandové minikár v Žalticích každoročně pořádají hojně navštěvované závody. „Buď se zde jezdí český pohár, to zde bývá tak 50 jezdců, anebo mistrovství republiky s účastí kolem 90 sportovců,“ upřesňuje Karel Charvát.

Sportu, který si prý žádá šikovnost, mrštnost a rychlost, jsou Žaltice pravou baštou. Kromě toho, že závodům minikár nabízejí odpovídající zázemí, mají mezi lokální elitou minikárových závodníků své reprezentanty. „Pokud vím, minikárám propadli členové hned tří místních rodin,“ podotýká Charvát.

Centrem minikárového sportu se Žaltice stanou i letos. „Bude to takový minikárový víkend – v neděli 22. srpna závodíme v Žalticích a den předtím v Hořicích na Šumavě,“ dodává vedoucí Autoklubu Velešín.

Mirkovice dříve a dnes

Mirkovice leží šest kilometrů východně od Českého Krumlova. V samotných Mirkovicích a v místních částech Chabičovice, Malčice, Svachova Lhotka, Zahrádka a Žaltice žije přibližně 175 obyvatel. Název obce se odvozuje z označení ves lidí Mirkových.

Vznik Mirkovic se datuje do druhé poloviny 13. století, první písemná zmínka o obci pochází z roku 1347, ovšem ještě starší je podle dochovaných historických pramenů osada Žaltice – ta byla v písemných pramenech poprvé zmíněna roku 1315.

Tehdy daroval Bavor III. z Bavorova zlatá rýžoviště v okolí Žaltic zlatokorunskému klášteru. Kořeny má v Mirkovicích významný malíř narozený ve Vídni Egon Schiele, jehož pradědeček Anton Soukup provozoval v mirkovické hospodářské usedlosti čp. 16 od roku 1834 hostinec.