Nudící se romské děti z českokrumlovského sídliště Plešivec, které se poflakují po ulicích bez jediného cíle. Na to se už nemohl dívat Josef Toušek, který na sídlišti bydlí.

Rozhodl se, že je na čase místní děti sdružit do jedné skupiny, které by vytyčil jasný směr. Nějakou činnost, která by je odvrátila od tropení různých neplech. A povedlo se. Řešení problému Toušek nalezl v taneční skupině, pro kterou se místní mladíci doslova nadchli.

„Děti na Plešivci neměly co dělat. Chodily spolu na hřiště, zlobily, hádaly se. Bylo na čase to nějak řešit. Založení taneční skupiny se nám nakonec jevilo jako nejlepší nápad,“ řekl Josef Troušek.

První krůček nadšený rodič podnikl zhruba se šesti dětmi. Jenomže postupně se začaly připojovat další, až jich je dneska šestnáct. Bylo by jich podstatně více, zvládat ale větší skupinu je už takřka nemožné.

„Chodí za mnou neustále nové děti, že se k nám chtějí přidat, ale už to nejde. Momentální stav se ještě ukočírovat dá, i když jsou s dětmi samozřejmě občas problémy,“ řekl Toušek.

Taneční skupina z Plešivce si dala název Benga Čave. Chce jím zdůraznit, že se opravdu jedná o děti posbírané z ulice. „Znamená to děti ulice, dá se říct i zlobivé děti. A to na nás sedí,“ usmáli se mladí tanečníci, kteří začínali zkoušet přímo venku na plešiveckém sídlišti.

To samozřejmě nebyl ideální stav. Důstojné podmínky Plešiveckým nakonec poskytlo českokrumlovské nízkoprahové zařízení Bouda.

„Jsou fakt dobří. Hlavně se mi líbí, že je chodí na zkoušky podporovat rodiče, babičky, tety. Ta činnost má smysl, děti to baví, netoulají se pak po ulici,“ řekl Jiří Muk z Boudy.

Podle Touška má ale celý projekt jen jednu menší vadu – peníze. „Nejsme žádná organizace. Jak potřebujeme finančně pomoci, je to nemožné. Vybavení a tak tedy musí platit rodiče, pro které to může být finanční zátěž,“ řekl Toušek.