Takový stav před přijímací zkouškou dnes už zná málokterý žák devátého ročníku. Na střední školu se totiž dostane takřka bez jakéhokoliv úsilí. Bez přijímací zkoušky a ještě k tomu i se slabšími známkami. Přesto se ještě najdou školy, kde to přece jenom tak jednoduché není. Své o tom ví zájemci o studium na českokrumlovském gymnáziu, kteří se u zkoušky klepali včera a předevčírem.

„K přijímací zkoušce se museli dostavit ti, co nesplnili naše kritéria,“ řekla ředitelka Gymnázia Český Krumlov Jana Cipínová.

Českokrumlovské gymnázium vypsalo už včera druhé kolo přijímacího řízení do šestiletého gymnázia, které má zatím minimálně dvanáct volných míst. Bez zkoušky budou přijati zájemci, kteří měli vyznamenání v posledních třech pololetích docházky na základní školu. Uchazeče bez vyznamenání čeká zkouška 13. května. Pokud tedy bude více přihlášek, než volných míst.

V těchto dnech jsou střední školy a učiliště v očekávání, kolik dostanou zápisových lístků. Sice už přijaly určitý počet uchazečů, ale nic ještě není jisté. Mnoho budoucích středoškoláků je nyní ve fázi rozhodování, jaké škole svěřit svoji budoucnost. Někteří mají ale jasno od začátku.

„Jsem rád, že jsem byl přijat na českokrumlovskou zdrávku. Chci být záchranářem, takže se na školu těším,“ řekl například Martin Maurer z Českého Krumlova.

Nerozhodní jedinci mají na rozmyšlenou několik dní. „Rozhodnutí o přijetí jsme rozeslali včera. Děti mají ze zákona pět dní od přijetí, aby nám dali zápisový lístek. Budeme tedy netrpělivě čekat, jestli přijdou, či nikoliv,“ řekla včera ředitelka Gymnázia, Střední odborné školy ekonomické a Středního odborného učiliště Kaplice Marta Caisová.

Někteří přijatí uchazeči se už ale pro rozhodnutí stavili přímo ve škole. U těch se dá předpokládat, že své studium myslí vážně. V Kaplici se to týká hlavně učebních oborů.

„Většinou se jedná o lidi, kteří si podali jen jednu přihlášku, nebo měli všechny tři u nás. Pak si jen vybrali konkrétní obor. Ti ostatní nyní čekají, až jim dojde rozhodnutí i z ostatních škol. Leckde se ještě konaly přijímací zkoušky,“ uvedla Caisová.

V Kaplici nebudou kvůli nedostatku zájemců otevřeny dva obory – strojní mechanik a operátor skladování. „Zájemci ale měli podané přihlášky i na některé jiné naše obory, tak jsme se v klidu domluvili,“ řekla Marta Caisová a ujistila, že škola určitě vyhlásí i druhé kolo přijímacího řízení.

I přes určitou nejistotu hýří optimismem ve Velešíně. Letos totiž střední odborná škola strojní a elektrotechnická dostala daleko více přihlášek než v roce minulém. A jak se v posledních dnech ukázalo, uchazeči mají o studium na škole opravdu zájem. „Přijali jsme všechny. Mluvili jsme s rodiči a žáky a v podstatě se ukazuje, že všech 90 zájemců k nám nastoupí,“ je spokojený ředitel školy Milan Timko. I on potvrdil, že druhé kolo přijímacího řízení vyhlásí. „Hlavně pro učební obory. Druhé kolo budeme řešit až podle toho, jestli dostaneme zápisové lístky, které jsou pro nás rozhodující,“ dodal ředitel.

Někteří přijatí žáci už dnes začínají řešit, jaké učebnice či jiné školní potřeby nakoupit. Ředitelé upozorňují, že se dá leccos pořídit od starších spolužáků. „V polovině června uspořádáme takzvanou nultou třídní schůzku s novými žáky. Řekneme jim, co si mohou o prázdninách připravit. Na koho se třeba mohou obrátit, a t to i v případě učebnic,“ řekla Marta Caisová.

Ve Velešíně se nejvíce osvědčila školní nástěnka. „Když žáci potřebují něco koupit, nebo naopak prodat, je to pro ně nejjednodušší způsob,“ uvedl Timko. „Pomoci může také náš Facebook, na kterém jsou dnes mladí nejvíce.“