Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Od pondělí budou v Benešově nad Černou, Malontech, Pohorské Vsi a Horní Stropnici zcela nezištně těm, kdo to potřebují a uvítají, pomáhat dobrovolníci v rámci akce Summer Job, která se koná již podesáté, ale poprvé v jižních Čechách. Dobrovolníci nabídnou místním obyvatelům svou práci zdarma. Ale nejenom to. K tomu nabízejí i kulturní program, který je otevřený komukoliv.

„Dobrovolníci budou pomáhat nejčastěji v rodinách nebo u starších či nemocných lidí,“ říká Vojtěch Jurásek, který se v projektu angažuje. „Je o ně veliký zájem, přesto ještě máme volnou kapacitu. Zájemci o pomoc se tedy mohou hlásit!“

Akci pořádají mladí lidé z Hnutí fokoláre a jejich přátelé, což je křesťanské společenství. Akce má tedy také duchovní rozměr. Organizátoři vše připravují ve spolupráci s místními obecními úřady, čili dobrovolníci budou kromě desítek domácností pracovat také v obecních či církevních objektech. První červencový týden tak stráví prázdniny nebo své dovolené na 150 mladých lidí z celé České republiky. Dobrovolnická brigáda je otevřená pro mladé lidi od 18 let.

„Rozsah prací je široký. Kromě prací v domácnostech máme v plánu třeba i obnovou zaniklé cesty,“ říká Magdalena Kodetová, která má na starosti koordinaci pracovních lokalit. „Domluvené jsou i tzv. obecní joby, kdy pomůžeme místním fotbalistům s údržbou oplocení a tribuny. Ruku k dílu dáme také v místní farnosti.“

Je ale třeba se i bavit. Nebudou tedy chybět koncert kapely Princess, která zahraje písně známé kapely Queen, fotbalový turnaj či tancovačka. Bavit se může přijít kdokoliv.

Jak požádat o pomoc

Zájemci se mohou hlásit na mail jobteam@summerjob.eu nebo na telefonu 737 019 787.

Dobrovolnická brigáda se bude v oblasti kolem Benešova odehrávat do 7. července.