V mlžném oparu, který vodní plochu zakrátko přikryl, se však rybář ztratil. Tmu pak cizinec, jenž vyjížděl z Jestřábí, kde byl ubytovaný, přečkal na protějším břehu jezera pod Smrčinou. O pomoc mobilním telefonem, který měl u sebe, zavolal své manželce až ráno. Prý proto, že nechtěl nikoho otravovat.

„Rybář byl opravdu blízko smrti. Teplota se v noci pohybovala jen okolo nuly, navíc mlha člověku psychicky nepřidá. Naštěstí byl teple oblečený,“ vylíčil šéf českokrumlovských vodních záchranářů Milan Bukáček, který se zbloudilého rybáře vydal zachránit se svou fenou, vycvičenou pro vyhledávání osob, a Milanem Mrázem z Povodí Vltavy. „Naše záchranářské čluny už máme zazimované, proto nám teď v případě potřeby plavidla poskytuje právě Povodí Vltavy,“ vysvětlil Milan Bukáček.

Ten rybáře ve čtvrtek ráno nalezl asi pět set metrů od břehu. „Byl promrzlý, ovšem psychicky docela v pohodě. Fyzických sil měl také ještě dost. Být to ale nějaký měkota, mohlo vše skončit tragicky,“ řekl Bukáček.

Obdobné případy nejsou na Lipně ojedinělé. „Hladina jezera je velmi rozlehlá, a když ji přikryje mlha, člověk tady ztratí orientaci velmi snadno,“ vysvětlil Milan Bukáček.

Podle něho by se proto všichni rybáři ještě předtím, než usednou do plavidla, měli náležitě vybavit. „Každý by si měl rozhodně vzít mobilní telefon, aby si v případě nouze mohl přivolat pomoc. Nezbytná je také buzola anebo GPS navigace. Tato zařízení zbloudilého člověka snadno zavedou zpátky ke břehu,“ poradil šéf vodních záchranářů s tím, že na hladině Lipna nebloudí jen rybáři, ale často také plavci. „Sám jsem si to nejednou vyzkoušel na vlastní kůži. Člověk si myslí, že plave rovně, ale skutečnost bývá jiná,“ podotkl Milan Bukáček.