Pneumatiky, domovní odpad všeho druhu v igelitových pytlích, ale také množství lahví nacházejí v těchto dnech českokrumlovští silničáři podél vozovek v regionu.

„Úklidem odpadu kolem silnic prvních tříd strávíme ročně 1800 hodin, kolem druhých a třetích tříd uklízíme celkem dva tisíce hodin za rok,“ vyčíslil Jiří Němeček, provozní náměstek českokrumlovského závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Doplnil, že kdyby řidiči byli pořádní a odpad vyhazovali tam, kam patří, tedy do kontejnerů, odpadkových košů či rovnou do sběrných dvorů, ušetřili by silničáři ročně takovou finanční částku, která by stačila na pokládku nového asfaltového koberce v délce dvou kilometrů.

Úklid kolem silnic totiž cestáři platí hned dvakrát – drahá je jak pracovní síla, tak také poplatky za uložení odpadu na skládku. „Jde o odpad smíšený, za jehož uložení se platí ještě více než za tříděný odpad,“ podotkl Jiří Němeček.

Cestáři začali s úklidem prostranství kolem silnic v minulých dnech poté, co roztál sníh, jenž po celou zimu haldy odpadků milosrdně skrýval. „Uklízíme hlavně silnice druhých tříd, na objednávku Ředitelství silnic a dálnic také komunikace první třídy. Na další silnice se pak při úklidu zaměřujeme jen příležitostně, například jen když víme o nějakém problému,“ doplnil Jiří Němeček.

Nepořádní řidiči dělají těžkou hlavu nejen silničářům, ale také obyvatelům obcí, které leží na hlavních silničních tazích. Mezi ně patří i Kaplice Nádraží. „Je to velký problém. Největší nepořádek zůstává po řidičích kamionů,“ potvrdil Jaroslav Kohout, starosta Stříteže, pod níž Kaplice Nádraží spadá.

„Situace už došla tak daleko, že jsme si na zastupitelstvu domluvili brigádu, do níž se pokusíme zapojit i místní občany. A budeme uklízet po druhých,“ dodal.

Vyhazování odpadků kolem silnic se však motoristům nemusí vyplatit. Jak včera upozornila českokrumlovská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková, řidiči i osádce vozidla v takovém případě podle silničního zákona hrozí pokuta až do výše dvou tisíc korun.