Nově zrekonstruované prostory sociální služby Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Hangár byly slavnostně otevřeny ve čtvrtek na náměstí v Benešově nad Černou.

Vnitřek budovy Hangáru dříve nevypadal zrovna nejútulněji. Charitě Kaplice, pod kterou benešovské sociální zařízení spadá, se však podařilo místnosti rozsvítit v rámci projektu Interiéry.

Ten spojil uživatele sociálního zařízení a odborníky ze světa interiérového designu. Myšlenku takové spolupráce si pracovníci charity přivezli ze zahraniční stáže ve Varšavě.

„Návštěva v místním ghettu Praga Poloc nám nabídla mnoho zajímavých témat a příkladů dobré praxe, mimo jiné i projekt spolupráce výtvarníků se zástupci uživatelů místních sociálních služeb,“ uvedla ředitelka Charity Kaplice Marie Froulíková.

Cílem sociálních pracovníků je, aby se do vytváření vizuální stránky nízkoprahových zařízení zapojili i jejich uživatelé. Například ve Velešíně, kde bylo otevřené takzvané Molo, zdi pokryly výtvory sprejerů.

Hangár si ve čtvrtek mnozí Benešováci prohlédli vůbec poprvé. „Jsem místní, ale ani jsem nevěděla, že tady něco takového je,“ řekla jedna z návštěvnic.

Mezi mladými je ale toto zařízení už celkem zaběhnuté. „Chodíme sem od samého začátku. Není nás zrovna málo. Je to tu fajn,“ řekl například Daniel Horal.

V hlavní části Hangáru klienti naleznou například stolní fotbal nebo kulečník. Možností zábavného vyžití se ale nabízí daleko více.

„V hlavním protoru naváží naši pracovníci s klienty kontakt. Pokud narazí na nějaký závaznější problém, mohou si je pak vzít do individuální místnosti,“ řekla Marie Froulíková. Tato místnost slouží k rozhovoru mezi čtyřma očima, kdy se dospívající člověk nemusí bát hovořit o svých problémech.

„Mělo by to být srdce nízkoprahového zařízení. Je to opravdu jen prostor pro dva lidi. Pokud bude zájem, může si tu někdo dělat i domácí úkoly, jestliže na to nemá doma dobré zázemí,“ řekla manažerka sekce Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Charity Kaplice Iva Černá.

Hangár je už třetím nízkoprahovým zařízením, které Charita Kaplice otevřela. Jedno se nachází v Kaplici, druhé ve Velešíně.

„V Benešově nad Černou je poměrně veliká nezaměstnanost. Lidé odtud nechtějí dojíždět za prací. Zvláštní je, že ani školáci nezůstávají na internátě, raději se několik hodin vracejí domů ze školy. V každém případě jsme si tu udělali průzkum a došli jsme k tomu, že je tu naše služba zapotřebí,“ řekla Froulíková.

V Hangáru se samozřejmě nesmí popíjet alkohol ani kouřit cigarety. Cílová skupina je 15 až 26 let.