„Je mi to jedno, hlavně aby to bylo něco z regionu,“ potvrdil včera Libor Trnka z Lipna nad Vltavou. Tři roky pracoval ve stavebnictví, jenomže půlka firmy dostala výpověd. „Ve stavebnictví bych nejraději nadále dělal. Přišel jsem o práci, protože žádná nebyla. Těžko říct, zda je šance získat nějaké pořádné místo. Uvidíme. Na pracáku jsem zatím dva týdny,“ dodal.

„Beru všechno,“ tvrdil také Radek Kunák z Českého Krumlova. Pracoval půl roku jako údržbář, ale po vypršení smlouvy na dobu určitou se prodloužení nedočkal.

„Chtěl bych dělat něco s kovem. Práci nemá hodně lidí, tak těžko říct, jestli ji najdu,“ řekl Kunák. „Mám na úřadu práce domluvenou schůzku, tak uvidím,“ dodal.

Někteří lidé příliš nevěří, že se jim v životě ještě podaří nějakou práci najít. Jednou z nich je Hana Bigasová, která nebyla zaměstnaná již zhruba dvacet let.
„Jsem nemocná, takže mám sníženou pracovní schopnost. Vůbec nevím, co bych mohla dělat. Něco v sedě, což ale nikdo nepotřebuje. A když, tak chtějí práci s počítačem,“ řekla Bigasová.

Práci shání také českokrumlovská Miroslava Porkristlová. „Dělám už osm let servírku, ale momentálně mi přestavují restauraci, takže musím na tu chvilku najít něco jiného. Je mi tedy celkem jedno, co budu dělat,“ řekla Porkristlová. „Baví mě práce servírky. Pracuji ráda v hospodě, takže tam chci zůstat. Nechci být doma, protože mě to tam nebaví,“ dodala.

V lednu přibylo v evidenci úřadu práce právě nejvíc lidí ze stavebnictví , prodavači a kuchaři – číšníci.

Zuzana Kyselová, Václav Votruba