Ke sklizni travní píce nyní upnuli všechny síly zemědělci. Na jedné straně je dobře, že porosty pěkně zaléval déšť, neboť jenom po něm roste vegetace jako divá. Když ale zemědělci mohutně narostlou zelenou hmotu nemohou sklidit, a to v ten správný okamžik vývoje travin či jetelovin, není jim to moc platné.

Proto na nic nečekali a víkend nevíkend, jak se ukázalalo sluníčko, pustili se v celém regionu do sečení a sušení. Hluboké bahnité koleje na některých polích a lukách ale svědčí o tom, že sklizeň doprovázejí značné obtíže.

„Pole i louky jsou podmáčené. Pršelo příliš dlouho a kvůli tomu se sklizně trvalých travních porostů opozdily,“ řekl v pondělí starosta Zemědělského družstva Brloh Václav Jungwirth.

„Porosty určené na krmení kvůli tomu už dost zestárly, v problematických místech napáchala zemědělská technika veliké koleje, takže vzniklo hodně škod. Ty koleje je totiž třeba zase urovnat. To se ale ne vždy podaří, protože to nejde udělat dřív, dokud to místo nevyschne.“

Jenomže, jak zdůraznil, není nač čekat. Počasí je nejisté a meteorologové předpovídají sice vedra, ale spolu s nimi i další deště a bouřky.

„Na polích je to to samé,“ podotkl Václav Jungwirth. Veliké vlhko a teplo dává naději na brzké houbařské žně v lesích, ale spolu s nimi budou bujet i jiné houby, a sice houby škodlivé, které jsou původci onemocnění rostlin.

„Potřebujeme znovu ošetřit rostliny proti houbovým chorobám, ale zase narážíme na to, že nemůžeme ujet v polích. Kromě toho se nemají rostliny chemicky ošetřovat v přílišném horku, takže i když bude velké teplo a pole budou vysychat, ošetřovat porosty bude možné pouze ráno a večer,“ připomněl Václav Jungwirth.

Dlouhotrvající deště měly ještě jeden negativní důsledek – polehnutí trvalých travních porostů a jetelovin. „Ale to vše nejsou nepřekonatelné problémy,“ uzavřel brložský předseda. „Vždy byla období mokra, i když letos to trvalo tři týdny v kuse, a to už je opravdu hodně.“

„Hlavně nám vázne sklizeň senáže. Takhle to trvá už 14 dní a nejsme ani v polovině. Doufáme, že tento týden postoupíme o hodně víc,“ upíná své naděje k předpovědím počasí jednatel společnosti Zemos Zubčice František Kmoch. „Na spodních loukách se neujede, tak sklízíme ty, co leží výš.“

Chladné počasí neprospívalo některým polním plodinám. „Špatně je na tom kukuřice a další jařiny, máku to nesvědčí zrovna tak. Místy ho počasí umořilo. Ale nejvíc nás tíží ta výroba senáže a k tomu navíc tráva už příliš zestárla. Sklizeň je zpožděná o 14 dní.“

„Je tu hrozné mokro,“ říká i Marie Žáčková z rodinného hospodářství v Dolních Svincích. „Teprve dnes jsme se pustili do výroby sena. Senáže už jsme dodělali. Uvidíme, jestli se nám podaří seno usušit. Tady kupodivu tráva ještě přestárlá není, podle mého muže je prý dokonce akorát, ta zima ji zřejmě brzdila ve vývoji.“