Tolik diskutovaný historický mostek na Chvalšinské může být podle posledního rozhodnutí Ministerstva kultury přestěhován. Tuto informaci v úterý potvrdil tajemník českokrumlovského městského úřadu Jindřich Fadrhonc.

„Obdrželi jsme dopis s rozhodnutím přímo od ministerstva. To v něm souhlasí s přesunutím mostku. Pokud se proti rozhodnutí nikdo z účastníků řízení neodvolá, je schváleno přestěhování mostku do míst vedle současného koryta Polečnice,“ doplnil tajemník s tím, že v takovém případě by se mohlo začít pracovat na samotném projektu přestěhování. Stavba by měla být přesunuta do jakéhosi uměle vytvořeného meandru.

Po čtyřech letech by tak teoreticky mohla skončit dlouhá kauza, která podle názoru vodohospodářů brzdí spuštění protipovodňových prací na říčce Polečnici. Na ně už je projekt připraven a Povodí Vltavy jej městu představilo už zhruba před rokem.

Po takřka dvou letech také nyní končí velmi diskutované práce na protipovodňových opatřeních v historickém centru Českého Krumlova.

„Během prosince bychom měli získat kolaudační rozhodnutí. Tím bude ukončena jedna etapa ochrany proti velké vodě v Českém Krumlově,“ sdělil Martin Poláček z Povodí Vltavy.

Vlna protestů zasáhla před necelými dvěma lety nejen styl, jakým bylo koryto řeky spoutáno, ale i návrh odstranit naplavený ostrůvek za Lazebnickým mostem.

Jedním z protestujících byl nynější radní Martin Lobík. Jak se v této své nové pozici srovnává s výsledkem prací? „Samozřejmě vítám, že nějaká náhražka ostrova vznikla, byť se samozřejmě můžeme bavit o tom, zda rozměrná kamenná deska se jménem sponzora stavby ostrova je vkusná, nebo ne,“ okomentoval to v úterý Lobík.

„Svázání koryta do kamenné podoby je pro mne nevkusné a hlavně mne zaráží výše hladiny, kdy v centru řečiště se line slabá stružka, což nevím, čím je způsobeno. Jako radní hodlám iniciovat nějakou informační schůzku, zda toto je standardní podoba koryta.“

Dosavadní údaje jsou jasné. Od května roku 2009 do listopadu 2010 bylo prohloubeno a upraveno koryto Vltavy od Benešova mostu k lávce u pivovaru, břehy řeky byly očištěny a zadlážděny, u Lazebnického mostu byl odtěžen ostrůvek vzniklý ze sedimentů a následně byl postaven stabilní ostrov.

V břehových partiích řeky Vltavy v Novém Spolí, na Plešivci a ve Vnitřním městě bylo vysázeno celkem 42 stromů jako náhrada za 21 pokácených dřevin, které bránily plynulému toku vodu.

První dvě etapy protipovodňových opatření, tedy prohrábka koryta řeky, snížení dna téměř o jeden metr a následné zpevnění svahů, byly zahájeny v květnu 2009. Investice do těchto dvou etap si vyžádaly zhruba 90 milionů korun. Investorem byl státní podnik Povodí Vltavy.

Další etapa, tentokrát rekonstrukce jezu pod Plášťovým mostem by měla být zahájena na konci roku 2011. Společnost Povodí Vltavy už v listopadu představila další etapu ochrany proti povodním na Vltavě v Českém Krumlově.

Stávající pevný jez Jelení lávka pod Plášťovým mostem by měl být během dvou let zrekonstruován a nahrazen pohyblivým jezem. Hradící konstrukce jezu bude tvořena ocelovým sektorem a viditelná přelivná plocha by měla být z dřevěného opláštění, které nebude narušovat historický ráz centra.

„Stávající dvě propusti při levém břehu by měly být nahrazeny jednou pětimetrovou propustí, která by současně sloužila jako rybí přechod i jako sportovní propust,“ upřesnil Martin Poláček.

Navrhované jezové těleso by mělo být během standardních průtoků zvednuto a při zvýšeném průtoku nebo hrozící povodňové situaci by mělo být spuštěno, aby voda plynule odtékala pryč.

Původní jezová konstrukce bude včetně propustí a pilířů vybourána, ponechány zůstanou pouze stávající ocelové štětové stěny.

Investor plánuje zahájení stavby na podzim roku 2011 a dokončení do konce roku 2012.