Ještě v sobotu budou moci zájemci přijet v Trhových Svinech na moštování. Zahrádkáři se pěstitelů ujmou v ulici U Stadionu.

Podle Vlastimila Kříhy, který má zpracování ovoce na starosti, se předem objednává na telefonu 777 107 876, aby se nečekalo. Sobotní moštování ale bude tento rok poslední. „Sezona byla letos daleko slabší,“ srovnal zájem zákazníků s minulým rokem Vlastimil Kříha a dodal, že ovoce přivezli lidé na lisování necelou čtvrtinu. „Já nemám letos vůbec nic,“ zhodnotil úrodu zahrádkář. Příroda si ale podle Vlastimila Kříhy musí odpočinout. Vloni zase byla extrémní. A také bylo suché a slunné počasí. Zpracování ovoce tak začínalo v Trhových Svinech o měsíc dříve než obvykle, už v půlce srpna.

V Rudolfově v Mlýnském údolí budou ještě lisovat v tradiční pondělí, na státní svátek příští týden ne. Sezonu chtějí uzavřít na počátku listopadu.

Podle předsedy zahrádkářů Jiřího Merleho je zájem zákazníků stejně slabý. „Přijedou třeba jen čtyři lidé,“ říká Jiří Merle s tím, že přivezou třeba jen 15, 20 nebo 50 kilo. Na vině je již zmíněná neúroda. „Mám sedm stromů švestek a neměli jsme ani na knedlíky,“ naznačil Jiří Merle, že se to netýká jen jablek, ale i dalších druhů ovoce.