Auto proto raději putovalo pod přístřešek u domu. V dálce bylo nebe úplně černé, blesk střídal hrom a začal se zvedat silný vítr. Objevilo se i prvních pár kapek. Pak se ale stalo něco zvláštního. Místo bouřky, která měla podle radaru přijít do několika minut, ale na návětrné straně Šumavy se nejspíš rozpadla, se nad Lipno nasunul jen okraj jejího bouřkového mraku, typický svým tvarem létajícího talíře či kovadliny, chcete-li. A pod ním z nebe visely působivé mammaty.

To nebeské divadlo trvalo opravdu jen chvíli, než se mraky rozplynuly a znovu se objevilo slunce a s ním i modrá obloha. Podívejte se na něj ve fotogalerii.

Elektronický meteorologický slovník České meteorologické společnosti uvádí, že mamma je, podle mezinárodní morfologické klasifikace oblaků, jedna ze zvláštností oblaků. Má tvar zaoblených výběžků podoby prsů, které visí na spodní straně oblaku. Vyskytuje se u druhů cirrus, cirrocumulus, altocumulus, altostratus, stratocumulus a nejčastěji cumulonimbus. Z lat. mamma „prs, vemeno“. angl: mamma; slov: mamma; něm: mamma; rus: вымеобразные облака