„Při zemi jsem ráno naměřil minus 20,2 stupně, ve dvou metrech nad zemí to bylo 19,6 stupně Celsia,“ uvedl ve čtvrtek vyšebrodský hydrometeorolog Jiří Štěpán. Doplnil, že tyto hodnoty jsou zatím nejnižší, jaké v poslední čtvrtině letošního roku naměřil.

Chladno bylo ve čtvrtek ráno také na nejvyšší hoře Blanského lesa, kde tamní astronomové naměřili 14,1 stupně mrazu, ale i pod Kletí.

„Když jsem jel ráno v půl sedmé do práce, teploměr ukazoval minus 17 stupňů,“ řekl Josef Buriánek z Holubova. Na druhé straně Kleti, ve Vyšném, rtuť teploměru ještě v osm hodin ráno zůstávala na hodnotě minus 19,7 °C. Ještě větší chladno bylo podle místních obyvatel v Černé v Pošumaví, a to minus 21 °C.

Dlouhotrvající mrazy už pokryly ledem nejen mnohé rybníky, ale také hladinu lipenského jezera. Z toho důvodu museli Hornoplánští už minulý pátek vytáhnout na břeh jezera převoz, kterým si místní obyvatelé i turisté zkracují cestu do Bližší Lhoty.

„Koridor, jímž převoz jezdil, jsme sice udržovali bez ledu, ale kvůli stále silnějším mrazům by byl další provoz převozu nebezpečný,“ řekl ve čtvrtek starosta Horní Plané Jiří Hůlka.