Roky nemilosrdně chátrá areál bývalé Jitony v Českém Krumlově. Na rychlé devastaci se podepsali jak zloději, kteří opuštěné budovy kompletně rozkradli, tak i bezdomovci. Poslední dobou zde ale zavládlo nebývale živo. Už od kruhového objezdu U Trojice jsou vidět zedníci, jak pilně pracují na nové fasádě jednoho z domů. Od nového roku zde totiž bude fungovat půjčovna a prodejna nářadí pro stavbaře a další dělníky. Prázdný areál se díky tomu alespoň částečně probouzí k životu.

„Stav objektu byl vyloženě havarijní,“ zmínil včera nový majitel rekonstruované budovy Lukáš Kohout. „A barák kompletně vykradený. Zůstalo jen to, co nešlo vzít. Teď dáváme všechno dohromady, abychom mohli 2. prosince otevřít.“ Na obnově budovy se podílejí žáci oboru zedník českokrumlovského středního odborného učiliště. Jejich mistr Heřman Dvořáček slova majitele potvrzuje. „Bylo to tu vážně dezolátní. Zloději si přišli pro železo a ještě k tomu tu přespávali bezdomovci. Barák byl vyloženě vyrabovaný,“ řekl Dvořáček.

Jeho stav se ale změnil. Spodek budovy, ve kterém najdou své prostory zmiňovaná půjčovna a prodejna, je opravený, učni se proto přesunou do horního patra, které poslouží komerčním účelům. Nejdříve ale dodělají fasádu. „Ta je nyní prioritou. Dovnitř se přestěhujeme, až budou venku nevyhovující podmínky,“ uvedl Dvořáček. „Dolní část, kterou si majitel zařizoval sám, je už takřka hotová.“

„Uvnitř budovy budou probíhat různé stavební práce, počínaje bouráním, úpravou sociálů, zděním příček, provedením omítek a štuků, až po dokončovací stavební práce,” zmínil Pavel Postl, vedoucí Střediska praktického vyučování SOŠZ a SOU v Českém Krumlově.

Budoucí zedníci, kteří studují v Českém Krumlově, získávají cenné zkušenosti po celé tři roky výuky. Škola se podílí na řadě zajímavých projektů. O práci nemá dle slov Dvořáčka nouzi. „Myslím, že se nám daří shánět slušné zakázky, protože máme už dobré jméno. Snažíme se dělat kvalitní práci, aby byli zákazníci maximálně spokojeni. Z toho, co jsem se školou zažil, usuzuji, že se nám to daří,“ věří mistr. Důležitým faktorem také je, že jsou učni daleko levnější než stavební firmy. „Což je určitě pro některé lidi také rozhodující,“ dodal Dvořáček.

Sami žáci si praxi chválí. Líbí se jim, že jim pod rukama vzniká něco, co má smysl. Zároveň je práce zábavnější než učení. „Praxe máme rádi. Určitě lepší, než sezení v lavici,“ shodla se včera čtyřčlenní skupinka z třetího ročníku.

Pro začínající kluky jsou takové zakázky zkušeností k nezaplacení. Většina učňů, která projde tímto oborem, totiž v zedničině skutečně pracuje. „Praxe je pro žáky zajímavějších a zároveň jsou motivováni odměnami, které škola žákům přiznává podle předem stanovených kritérií,“ uvedl Pavel Postl. „Při práci v konkrétních provozních podmínkách učni plně uplatní své teoretické znalosti a tím jsou dobře připraveni na práci, kterou budou po získání výučního listu vykonávat.“

Heřman Dvořáček ale uvedl, že ne každý žák, který se na obor přihlásí, ho dokončí. „Skupinka, která momentálně v areálu Jitony pracuje, je ve třetím ročníku. Jsou to skutečně jen ti nejlepší. Někteří jejich bývalí spolužáci se vyřadili například tím, že nechodili do školy či na praxi. Sice se je snažíme motivovat, aby tomu tak nebylo, ale ne vždy to vyjde,“ řekl Heřman Dvořáček.