Jeho kostra se v pátek díky úsilí restaurátorů zabydlela ve vznikajícím Hradním muzeu, kde ji budou moci od začátku příštího roku obdivovat turisté.

Rozsáhlý komplex muzea, který na zámku zavede zimní sezonu, už tedy disponuje jedním z nejvzácnějších exponátů.

„Vše jde podle plánu, provoz Hradního muzea bude zahájen desátého ledna příštího roku,“ řekl kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko. „Torzo barokního relikviáře s kostrou svatého Reparáta je naprosto úchvatná záležitost.“

Zajímavostí je, že vystavené ostatky nejsou jedné osoby. Kostra je složena z několika lidí. „Má například mužskou lebku, ale ženskou pánev,“ řekla restaurátorka Lucie Slivková.

„S kostmi se totiž tehdy obchodovalo. Koupily se, složily a kostře se pak dalo jméno podle nějakého mučedníka,“ dodala restaurátorka Vladimíra Lipská. Podle jejích slov pochází vystavené kosti z katakomb sv. Anežky v Římě.

V 18. století tělo mučedníka sv. Reparáta putovalo do Českého Krumlova. Získal je místní klášter minoritů. V dřevěné transportní bedně je přivezl truhlářský mistr Antonín Leyer. Po udělení souhlasu konzistoře Pražského arcibiskupství 2. června 1772 k veřejnému vystavení a úctě ostatků sv. Reparáta následovala 26. července 1772 velká církevní slavnost spojená s procesím s ozdobeným tělem sv. Reparáta do klášterního kostela, kde bylo vystaveno na oltáři sv. Antonína Paduánského. Uvedla to Zdeňka Prokopová z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Svatý Reparát se ale na výsluní dlouho nevyjímal. V době josefínských reforem musely být ostatky z oltáře odstraněny. Na kostru se začalo pomalu zapomínat. Podle Slavka pozůstatky skončily na půdě kláštera. Nyní se tedy sláva tohoto mučedníka vrací. Odborníci na kostře sv. Reparáta pracovali podle slov restaurátorky Radky Kalabisové zhruba rok. Turisté na tento unikát narazí v expozici církevních památek.

Hradní muzeum, které se nachází v takzvané budově Hrádku, je revoluční novinkou pro celý Český Krumlov. Zámek díky němu zavede provoz i v zimě. Dá se tedy počítat, že se ulicemi města bude pohybovat více turistů, než je tomu v zimních měsících zvykem.

A co návštěvníci kromě svatého Reparáta v Hradním muzeu spatří? Například expozici mincovny, zbrojnici či kinematograf, kde budou k vidění snímky ze začátku minulého století, které zachycují život v Českém Krumlově.