Skupinky tří králů se zapečeťenou kasičkou je možné v těchto dnech potkat také na mnoha místech Českokrumlovska v rámci celostátní Tříkrálové sbírky, kterou až do 14. ledna pořádá Charita ČR.

V Českém Krumlově začala v úterý. „Dnes zavítáme s dětmi, které jsou převlečené za tři krále, do gymnázia, pak budeme chvíli oslovovat lidi v zámeckém areálu,“ řekla českokrumlovská vikariátní katechetka Štěpánka Talířová.

„Pokračovat budeme od rána do 14 hodin ve středu, chvíli také ve čtvrtek a v pátek – podle toho, jaká bude zima. A skupinka tří sourozenců bude dělat sbírku na sídlišti Mír.“

Poprvé se se zapečetěnými kasičkami Charity objeví tři králové v Horní Plané, Zubčicích, Hořicích na Šumavě a možná i v Kájově, kde sbírka začne v sobotu v 15.30 hodin Tříkrálovým koncertem duchovní a liturgické hudby v kostele Panny Marie.

Kromě toho mohou tři krále charitativní sbírky v příštích dnech spatřit i lidé ve Vyšším Brodě, Velešíně, v úterý a ve středu dvě skupinky v Malontech. Tři králové nevynechají ani Rychnov nad Malší, Dolní Dvořiště, Rožmitál na Šumavě, Blansko, Omleničku a možná ani Pohorskou Ves.

„Kdy se uskuteční v těchto obcích, ještě upřesníme, protože teď to zkomplikovala má nemoc,“ řekl kaplický farář Pavel Šimák.

V Kaplici pořádá Tříkrálovou sbírku potřetí Charita Kaplice. „Ve městě se ale sbírka uskuteční již počtvrté, prvním rokem se totiž konala pod záštitou Městské charity České Budějovice, s níž na zajištění této akce dosud spolupracujeme,“ vysvětlila Dana Troupová z Charity Kaplice.

S přípravami sbírky začínají Kapličtí už tři měsíce předem. „Nejdůležitější je zajistit koledníky a také vedoucí skupinek. Musíme ale také připravit kostýmy a vyrobit dárečky pro ty, kteří nám přispějí,“ popsala přípravy Dana Troupová.

Doplnila, že nutné je rovněž zapečetit pokladničky, naplánovat trasy pro koledníky a o sbírce informovat veřejnost, aby lidé nebyli koledníky, kteří je obdarují, zazpívají jim a na dveře napíší tradiční symbol K+B+M s letopočtem 2010, zaskočeni.

Kaplická sbírka je výjimečná tím, že v rolích koledníků vystupují kromě dalších dobrovolníků také uživatelé sociálních služeb, které Charita Kaplice zajišťuje.

„Konkrétně jsou to služby Tolerance Kaplice a Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Depo,“ upřesnila Dana Troupová. Podotkla, že jednotlivé skupinky koledníků doprovázejí vedoucí z řad pracovníků Charity Kaplice a dobrovolníků z okolních obcí.

Peníze pro potřebné

Smyslem kaplické Tříkrálové sbírky, která začala v pondělí a potrvá do čtvrtka, je sehnat finanční prostředky právě na podporu sociálních služeb poskytovaných Charitou Kaplice a také na humanitární pomoc v cizině.

„Část výtěžku letos věnujeme i na krizový fond, který zabezpečuje kaplická farnost,“ uvedla Dana Troupová. Dodala, že vloni se v rámci Tříkrálové sbírky podařilo v Kaplici a okolních obcích vybrat 67 tisíc korun.

Za tyto peníze pak Charita nakoupila kompenzační pomůcky pro uživatele charitní pečovatelské služby a podpořila takzvané adopce na dálku.

Zuzana Kyselová, Martin Tröster