O tom, že se v mohutné budově bývalé spořitelny na českokrumlovském náměstí něco děje, svědčí plot na náměstí, který ohrazuje prostor pro stavebníky, techniku a potřebný materiál. Stavební dvůr před domem bude na náměstí až do konce září. Rekonstrukce budovy provoz v přilehlé Horní ulici zatím nijak neomezuje.

Opuštěný a ve špatném stavu

Dům čp. 5 je už více než deset let prázdný a nevyužívaný. Jeho vlastník, skupina CPI Property Group (PG), se rozhodla pro jeho přestavbu na hotel. "Budova je ve špatném stavu. Zejména krov a dřevěný strop, do kterého zatéká. Objekt také není chráněný proti spodní vodě, která se tam trvale drží. Samozřejmě všem nejvíc na očích je fasáda, která postupně opadává," poukázal na hlavní nedostatky zástupce skupiny CPI PG Pavel Matějka.

Hořeček mnohotvarý v lokalitě Svatý kříž u Chvalšin.
Českokrumlovsko má svůj přírodní klenot. Je ohrožený a jmenuje se hořeček

Rekonstrukce je rozdělena do dvou etap. V první, která potrvá do konce září, je v plánu především sanace objektu, statické zajištění a oprava střechy.

I když je staveniště oploceno, zakryto a město má podmínku, že musí mít rekonstrukce minimální dopady na okolí, nedají se vyloučit nepříjemnosti kvůli hluku, prašnosti a stavebnímu provozu.

Při akcích omezí stavbu

"Pracovníci budou bourat část vnitřních konstrukcí. Může se tedy zintenzivnit doprava kvůli likvidaci sutě," přiblížil některé činnosti zástupce generálního dodavatele stavby společnosti SPS Engineering Jan Kutálek. Po Velikonocích přibude na stavbě asi na tři měsíce mobilní věžový jeřáb a u fasády vyroste lešení, eventuálně i zavěšená lávka pro bezpečnou práci na střeše i pro ochranu lidí a majetku v okolí.

Základní škola v Dubném na Českobudějovicku a její ředitel Václav Meškan.
Domácí úkoly by měly být dobrovolné a děti bavit, říká ředitel školy v Dubném

Druhá etapa rekonstrukce bude patřit dokončení celé rekonstrukce, ale prozatím není stanoven přesný rozsah, ani její termín.

"Protože se jedná o rozsáhlé práce na náměstí Svornosti, které je tradičně středobodem městských slavností, uzavřeli jsme se stavebníkem smlouvu, jak budou stavební činnosti vypadat během kulturních akcí," řekl starosta Českého Krumlova Alexandr Nogrády. Znamená to, že například o Velikonocích, při oslavách osvobození, Slavnostech pětilisté růže a dalších akcích musí být stavební ruch omezen na minimum.