Nápor začínají zažívat praktičtí lékaři na Českokrumlovsku. Nemocnost stále roste. Region v posledním týdnu dokonce překonal jako první jihočeský okres v letošní sezoně práh zvýšeného výskytu akutně respiračních infekcí.

Na Českokrumlovsku je podle Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje za poslední týden 1703 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což znamená překročení prahu zvýšeného výskytu (1500 nemocných).

Podle krajské hygienické stanice na Českokrumlovsku vzrostl během týdne počet nemocných o dvacet procent.

Nápor pacientů na ordinace potvrdila například praktická lékařka pro dospělé Iveta Brožová z Větřní. „Opravdu v mé ordinaci počet nemocných vzrostl. V čekárně je vidět víc lidí,“ řekla Brožová.

Hornoplánská lékařka Věra Vendlerová upozornila, že se jedná o naprosto standardní čísla odpovídající tomuto období. „Ale není to nijak hrozné. Ani se nedá říct, že bych vysledovala nějaký rapidní nárůst,“ uvedla Vendlerová.

„Žádný nárůst pacientů jsem nezaznamenal,“ okomentoval současnou situaci českokrumlovský dětský lékař Martin Dvořák. Dokladem toho byla i prakticky prázdná čekárna jeho ordinace v pondělí dopoledne. „Ale k podzimu a zimě prostě respirační onemocnění patří,“ dodal lékař.

Čas na očkování

Lidé už se proti chřipce začínají naplno bránit očkováním. Lékaři čím dál více aplikují vakcíny. „Dokonce bych řekla, že se letos nechává očkovat více lidí než v minulém roce. Pacienti mají o očkování zájem,“ řekla Iveta Brožová.

Podle Vendlerové se nechávají očkovat spíše starší lidé. „Senioři se očkují nejčastěji. Vakcínu samozřejmě nikomu nenutím. Kdo ji chce, tak ji dostane,“ řekla Vendlerová. S jejími slovy souhlasí i lékař Bohumír Šimek z Křemže. „Kromě starších lidí se často nechávají očkovat pacienti, kteří mají problémy se zdravím.“

Jako ideální čas na očkování proti chřipce se uvádí přelom října a listopadu. Určit ale přesný termín je nemožné. „Mělo by to být tak nějak do Vánoc. Těžko ale říct, kdy přijde epidemie,“ řekl Šimek. Lékárníci však upozorňují, že by lidé neměli s nákupem očkovací látky otálet. Nemusela by pak totiž už být.

Prasečí chřipka

Některé nemocnice v republice už vyčleňují na svých infekčních odděleních lůžka pro případ, že by region nějak více zasáhla prasečí chřipka.

„My bohužel infekční oddělení nemáme. Pokud by se tady tedy stala nějaká závažnější záležitost, tak by postižení museli na infekční oddělení do Českých Budějovic,“ vysvětlil ředitel českokrumlovské nemocnice Josef Kučera.