Existence geometrických plánů je důležitá z několika důvodů. Dva hlavní objasnila ředitelka Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) České Budějovice Vladimíra Hrušková.„Jejich zpracování je prováděno v rámci dokumentace pro stavební povolení, jejímž investorem je ŘSD ČR," uvedla včera pro Českokrumlovský deník. Geometrické plány se zároveň stanou podkladem pro výkup oddělených pozemků.

„Následovat bude zpracování znaleckých posudků a vyhotovení návrhů kupních smluv," vysvětlila Vladimíra Hrušková.


V katastrálních územích dotčených stavbou dálnice D3 je zároveň prováděn doplňkový geotechnický průzkum. Jeho cílem je zmapovat geologické poměry v místě budoucí stavby tak, aby její projekt zasáhl do okolí s minimálním dopadem a aby její vybudování a užívání byly bezpečné.


Jediné, co se nyní dá – z hlediska termínů – říci o dálnici D3 na Českokrumlovsku s jistotou, je informace, že geodetické práce potrvají zhruba do konce prázdnin. Rok zahájení stavby je nadále nejasný.

Zeměměřiči se nyní budou pohybovat na soukromých pozemcích a trasa dálnice dostane konkrétní rozměr. Pro někoho to možná bude z hlediska této stavby první setkání s realitou. Jak velkým tématem je dálnice například v obci Zubčice, jsme se zeptali starosty Radka Kalkuše.
„Oficiálně zatím není žádná odezva. Lidé počítají s tím, že dálnice ještě pár let nebude," konstatoval.


Také v Mojném je v tomto směru klid.
„Nevím jak v soukromí, ale oficiálně jsme tu o tom zatím nemluvili," říká starostka Jana Zoufalá. „Zatím ani nevím o nikom, kdo by nějak závažněji v této věci veřejně vystupoval," dodává.


Starosta obce Omlenice Karel Holub už projevy nespokojenosti zaznamenal.
„To víte, jde o pozemky," konstatoval a dodal, že samotná obec vlastní v budoucí trase dálnice lesy. „Už jsme ale předem vyjednali adekvátní směnu," vysvětlil. Podle jeho názorů teprve období hlavních jednání nastává. Dosud veřejnost neustále oddalovaná stavba patrně příliš netrápila.


Součástí materiálu, který Ředitelství silnic a dálnic zaslalo před několika dny obcím, je také upozornění, že geodeti mohou po předchozím oznámení vstupovat a vjíždět na dotčené pozemky. Prokazují se při tom úředním průkazem. Znemožnění nebo ztížení výkonu zeměměřických činností je porušením pořádku na úseku zeměměřičství.

Práce geodetů se postupně dotkne těchto katastrálních území:
Prostřední Svince
Mojné-Skřidla
Mojné
Záhorkovice
Zubčice
Velešín
Chodeč-Zvíkov
Netřebice
Střítež u Kaplice
Kaplice
Omlenice
Stradov u Kaplice,
Suchdol u Bujanova
Zdíky
Žďár u Kaplice