I když je letos kvůli časnému nástupu léta vegetace zhruba o měsíc napřed a v nižších polohách jsou již mnohá pole sklizená, na Českokrumlovsku zatím zemědělci nemají kam pospíchat.

Ozimé ječmeny jsou již většinou doma, ale těch zemědělci na Krumlovsku pěstují v podstatě jen poskrovnu. „Sklizeň ozimáku už máme za sebou, toho jsme měli jen trochu – zhruba 25 hektarů,“ přitakal předseda Zemědělského družstva Mojné Radek Mráček. „S výnosem nejsme spokojeni. Výnos něco přes 50 metráků z hektaru je špatný, to způsobilo to sucho.“ V brložském družstvu 70 hektarů ozimého ječmene vydalo 6,2 tuny z hektaru, což je slušný výsledek, ale nižší než loni.

Teď si se zemědělci zahrává počasí, ale přesto se někde rozhodli zkusit vjet do řepek. Například v Mojném to mají v plánu ve středu 18.7. a František Kmoch vedl kombajny Zemosu Zubčice do řepky v úterý k večeru. „Zkusíme to a uvidíme,“ konstatoval. Zemos ozimý ječmen nepěstuje, tak to byl letos vůbec první výjezd mlátiček. „Je to letos historicky o deset dní dříve než jindy,“ podotkl František Kmoch. V Brloze řepku také vyzkoušeli, ale zase vycouvali, protože byla mokrá a nezralá.