Vyprostit zraněnou osobu z havarovaného vozidla, správně si nasadit dýchací masku anebo vyskládat na sebe pytle naplněné pískem v takovém úhlu, aby tvořily co nejúčinnější bariéru proti velké vodě, bylo v sobotu úkolem 56 velitelů a 68 strojníků z 30 sborů dobrovolných hasičů z celého Českokrumlovska. Ti se sjeli do areálu policejní střelnice v českokrumlovské části Domoradice.

„Jde to dobře, bečka od piva je těžší,“ smál se jeden ze členů jednotky loučovických dobrovolných hasičů, když z vraku automobilu odnášel figuranta způsobem, který mu ukázal profesionální hasič Michael Gabriška z českokrumlovské požární stanice. On spolu se svými kolegy předával po celý den dobrovolným hasičům zkušenosti nabyté léty teoretické přípravy a především praxe.

„Dobrovolní hasiči sice zpravidla nejsou vybaveni hydraulickým vyprošťovacím nářadím, které si tu dnes zkouší používat, ale rozhodně se jim znalost práce s ním neztratí. Navíc jim ukazujeme, jak postupovat při vyprošťování zraněných osob, což se dobrovolníkům může hodit i v praktickém životě,“ uvedl Michael Gabriška.

U dalšího z celkem deseti stanovišť, na nichž se jednotlivé skupiny hasičů z různých míst Českokrumlovska střídali vždy po půlhodině, se zase chráněnci svatého Floriána dozvídali od zdravotnic z českokrumlovského Českého červeného kříže (ČČK) nejnovější poznatky z oblasti poskytování první pomoci.

„Předvádíme správný postup při resuscitaci a také obvazovou techniku. Znalost zásad první pomoci je pro dobrovolné hasiče důležitá, i když při zásazích v tomto směru většinou jen asistují profesionálním hasičům anebo zdravotnické záchranné službě. Protože ale absolvují mnoho školení, většinu věcí již znají. Necháváme jim tedy spíše prostor pro jejich dotazy,“ uvedla Dana Hůlková z ČČK.

„Dvacet let jsem pracoval u policie, kde se mi znalosti první pomoci hodily. U hasičů je ale více než při zásazích uplatníme při závodech, když se některý z nás zraní,“ řekl velitel SDH Chlum u Křemže Josef Galásek.

Odbornou přípravu musejí velitelé a strojníci větších jednotek absolvovat každoročně, ti z menších jednotek kategorie JPO 5 jednou za pět let. „U cvičení, jako je to dnešní, jde především o praktickou část odborné přípravy, tu teoretickou hasiči plní hlavně samostudiem odborných předpisů, řádů a různých metodik,“ vysvětlil ředitel Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově Pavel Rožboud.

Doplnil, že areál policejní střelnice využili hasiči pro účely odborné přípravy poprvé vloni, do té doby se školení konalo přímo v českokrumlovské hasičárně. „Vše probíhalo podle plánu, akorát v samotném závěru cvičení se několika hasičům rozezněly telefony, neboť v Horní Plané hořela tráva a v Hubenově odpad poblíž stodoly. V každé obci ale zbyl dostatek hasičů i techniky na to, abychom mohli ihned zasáhnout,“ dodal Pavel Rožboud.