Loučovice – Po loučovických Papírnách Vltavský mlýn zůstaly jen prázdné budovy 
a dluhy. Jak už Deník několikrát informoval, za poslední roky tu postupně přišlo o práci řádově kolem tří set lidí. Na konci září roku 2010 fabrika zavřela brány naposledy. Snaha oživit výrobu se nezdařila, a tak nyní věřitelé, mezi něž patří i část bývalých zaměstnanců, upírají své zraky směrem ke správci konkurzní podstaty. Bývalý zaměstnavatel jim totiž dluží i odstupné. To se teoreticky pohybuje v řádech několika desítek tisíc korun na jednoho zaměstnance. Realita ale bude zjevně jiná.

„Podle toho, co jsem zjišťoval, dostaneme jen 18,4 procenta z celkové částky," sdělil včera Deníku jeden z bývalých zaměstnanců papíren Josef Kalianko. Namísto třiceti dvou, dostane jen šest tisíc. Dalších 190 lidí v dlouhém jmenném seznamu zveřejněném na insolvenčním serveru je na tom podobně. „A můžeme to řešit, jak chceme, nic nevyřešíme," dodává Josef Kalianko zklamaně.

Zaměstnanci v tom ovšem nejsou sami. Když takzvané přezkumné jednání insolvenčního soudu konané už dokonce v roce 2008 sečetlo pohledávky celkem sedmdesáti věřitelů, došlo se k těžko uvěřitelné částce pohledávek přesahující jednu miliardu korun.

Celý článek si přečtete v úterním vydání tištěného Českokrumlovského deníku.