Povinná školní docházka dává pořádně zabrat rozpočtům obcí, které nemají vlastní školu. Děti musejí dojíždět za učením jinam, za což obec musí platit. A to nemalé částky. Například v Netřebicích se z obecního rozpočtu na školáky musí ukrojit skoro až půl milionu korun. Pro vesnici operující se zhruba čtyřmi miliony korun za rok je to nemalý problém.

„Letos jsme se dostali až na částku 430 tisíc korun. Je to fakt moc, není divu, že nás tak veliká částka začíná zatěžovat,“ řekl starosta Netřebic Jiří Opekar. Z Netřebic dojíždějí děti nejčastěji do nedaleké Kaplice.

Desetina obecního rozpočtu padne každoročně na dojíždějící děti i v Omlenici. „Platíme přes 320 tisíc korun. Není to málo, ale je pravda, že nám do Kaplice jezdí zhruba 30 dětí,“ řekl omlenický starosta Karel Holub.

Školu nemá například ani Mojné, které má rozpočet zhruba dva miliony korun a více než 200 obyvatel. Oproti například Netřebicím ale Mojenské náklady na školáky příliš nezatěžují. „Neinvestiční výdaje na dojíždějící žáky se pohybují zhruba kolem šedesáti tisíc korun. Děti od nás jezdí do škol v Českých Budějovicích, Českém Krumlově či Velešíně,“ řekla starostka Mojného Jana Zoufalá.

Výměna škol

Na Českokrumlovsku jsou ale i obce, které za své dojíždějící školáky nemusejí platit vůbec nic. Například Přísečná. „Máme dlouholetou dohodu s Českým Krumlovem, kdy k nám děti z města chodí do školky a naše děti zase k nim do školy,“ řekl starosta Přísečné Miroslav Schwarz. „Neplatíme tedy nic, protože by jinak musel Český Krumlov zase platit nám.“

Škola stojí miliony

I když nejsou částky, které obce za své děti musejí platit, nejmenší, mít vlastní školu je pro obecní kasu snad ještě větší luxus. Například v obci Brloh škola ročně vyjde skoro až na dva miliony korun. Není divu, že se nyní Brložští snaží najít cestu ke zmírnění nákladů na provoz zařízení.
V Horní Plané provoz školy vyjde na necelé tři miliony korun.

„Obce, které nezřizují odpovídající školu, nám platí část neinvestičních nákladů za své dojíždějící žáky. Černá v Pošumaví 148 tisíc korun, Dětský domov Horní Planá 161 tisíc korun, Hořice na Šumavě 54 tisíc korun, Nová Pec 180 tisíc korun a Želnava 43 tisíc korun,“ vyčíslil hornoplánský starosta Jiří Hůlka. „V porovnání s tím, kolik stojí provoz školy bez investic, tedy zhruba 2, 7 milionu korun, je to asi adekvátní částka. V neinvestičních nákladech je zahrnuta i část nákladů na provoz sportovní haly,“ dodal Jiří Hůlka.