O deset procent více turistů než loni za stejnou dobu navštívilo Vítkův hrádek ve Svatém Tomáši. Zasloužily se o to především teplé léto i podzim a atraktivní vyhlídka na Lipensko a rakouské Alpy. Na hrádek zavítalo 32 000 lidí, ale jejich počet do konce roku ještě naroste díky vstřícnosti personálu.

„Připravili jsme na zimu velké zásoby dřeva,“ říká Miroslav Kovačičín, předseda spolku Vítkův hrádek, který hrad provozuje. „Na hradě bude plát během dne několik ohňů, aby se turisté mohli ohřát,“ slibuje. Turisté oceňují nové informační tabule. A spolek přes zimu připravuje dvě publikace. „Jedna bude věnována pověstem, které se sem vážou, a druhá historii obnovy našeho hrádku,“ říká Miroslav Kovačičín.

Díky vysoké návštěvnosti se hrádek stal prakticky soběstačným. „Díky větším příjmům ze vstupného můžeme více investovat,“ přitakal Miroslav Kovačičín, který se o obnovu hradu stará již 21. sezónu a vzpomenul, jak během prvního roku tvrz navštívilo necelých 600 lidí. „Zájem o nás je rok od roku vyšší. Existuje velká skupina lidí, kteří sem chodí každý rok. Také nás těší, že jsme utužili spolupráci s obcí Přední Výtoň. V příštím roce chystáme opravy za více než půl milionu korun.“

Jak již Českokrumlovský deník informoval, v příštím roce chce spolek udělat zbrusu nový ochoz ze dřeva. Novinkou bude také dřevěná socha Václava IV., který byl nějaký čas na hrádku vězněn. Největší novinkou příští roku by ale měla být voda, která by se díky rekordnímu vrtu měla dostat až nahoru na hrad, kam nyní musí personál vozit vodu po kamenité cestě terénním autem. A také sociální zařízení, které na hrádku výrazně chybí.

S tím spolku pomůže obec Přední Výtoň. „V letošním roce bylo zahájeno zpracování projektové dokumentace na elektrifikaci společností E.ON,“ informoval starosta Jan Bittner. „Abychom měli na hrádku vlastní přípojku. Je zadáno zpracování projektová dokumentace na vrt, který bude zajišťovat vodu, jednak pro nově projektované sociální zařízení, které bude situováno v prostorách hradu, ale také pro samotný provoz občerstvení.“

To ale nebude nic jednoduchého. Předpokládané náklady na vybudování sociálního zázemí včetně vody a čističky odpadních vod se odhadují na zhruba 900 000 korun.