Přes milion návštěvníků si za poslední dva měsíce našlo cestu na některou ze 13 jihočeských památek, které jsou pod správou Národního památkového ústavu. Už teď je tak patrné, že letošní sezona bude zase o něco úspěšnější než ta loňská.

Podle Petra Pavelce, ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, je to dáno tím, že čím dál více Čechů chce poznávat krásy své země. „Už si ve světě kdeco prozkoumali, a tak mají víc chuť cestovat po Čechách,“ dodal s tím, že dalším důležitým faktorem je ekonomická stabilita Čechů. „Roli v tom bezesporu hraje i bezpečností hledisko,“ doplnil.

Zájem o Českou republiku ze strany domácích turistů potvrzuje i Irena Kovárnová z Krajské správy Českého statistického úřadu v Českých Budějovicích. Za první čtvrtletí letošního roku se podle jejích slov na jihu Čech ubytovalo 211 tisíc turistů, což je o 29 tisíc více než za stejné období předchozího roku. „Na tomto přírůstku se přitom podíleli téměř stejnou měrou hosté z tuzemska i ze zahraniční,“ dodala Irena Kovárnová.

Z hlediska národnosti zahraničních návštěvníků k nám v prvním čtvrtletí letošního roku přijelo nejvíce turistů z Německa a Tchaj-wanu. „Přibylo především Asiatů, zdvojnásobil se počet hostů z Čínya téměř o polovinu se zvýšil počet Jihokorejců, bezmála na dvojnásobek se zvýšil také počet Britů,“ dodala Irena Kovárnová.

Větší příliv asijských turistů registrují na zámku v Hluboké nad Vltavou. Ten je jako již tradičně druhou nejnavštěvovanější památkou jižních Čech. „Dříve se asijští turisté orientovali jen na památky UNESCO, takže jezdívali jen do Českého Krumlova. Ale čínská klientela, která roste až geometrickou řadou, si vedle Krumlova vybrala i Hlubokou,“ poukázal Petr Pavelec na tento nový trend.

Spokojení jsou i na zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí. Jak uvedl Michal Bedřich, správce zámku, i tady výletníků oproti loňskému roku přibylo. „Vděčit za to můžeme výstavě korunovačních klenotů, která se zde v červnua červenci konala,“ dodal.