Situace na poli nezaměstnanosti se nelepší. Naopak, lidí bez práce na Českokrumlovsku nadále přibývá, a to i v části regionu, kde jeho obyvatelům ještě poměrně před nedávnem mohli ostatní množství pracovních příležitostí závidět.

Tou oblastí je Kaplicko. Místo, které dlouho těžilo ze své dobré polohy v blízkosti rakouských hranic a stalo se tak výhodným místem pro podnikání zejména v průmyslovém odvětví, nyní nemá obyvatelům Kaplice a okolí už mnoho co nabídnout. V červenci, kdy nezaměstnanost na Českokrumlovsku poskočila na 8,2 procenta, Kaplicko poprvé v historii svou výší nezaměstnanosti překonalo všechny ostatní mikroregiony. A o dost.

„Nejhůř je na tom teď bezesporu Kaplicko. Míra nezaměstnanosti se tam vyšplhalala na 10,2 procenta. Kaplicko tak překonalo Vyšebrodsko, Hornoplánsko i mikroregion Českokrumlovsko,“ řekl v pondělí vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák z českokrumlovského úřadu práce. „Je vidět, že podniky v Kaplici hodně stagnují. A turistický ruch, který by tam situaci alespoň trochu vylepšoval, tam není.“

O tom, že podnikatelům a podnikům není lehko u srdce, svědčí fakt, že narozdíl od dřívějška nabízejí nyní minimální počet pracovních příležitostí. „V červenci nám nahlásili jenom 77 nových míst. Celkově tedy nyní můžeme uchazečům o práci nabídnout pouhých 160 míst. To je strašně málo,“ přitakal Luboš Mlčák.

Přitom nezaměstnaných evidovaných úřadem práce bylo na konci července na Českokrumlovsku 2939. Mezi nimi například 425 lidí se zdravotním postižením a 1529 žen.

„Třináct let jsem pracovala jako účetní,“ vyprávěla v pondělí na úřadu práce paní Dana z Českého Krumlova, která si nepřeje jmenovat a která patří mezi ty šťastlivce, kterým se podařilo práci sehnat. „Ani to netrvalo nijak dlouho. Budu dělat prodavačku, což mi celkem vyhovuje.“

Nezaměstnanost v mikroregionech k 31. červenci
počet uchazečů % nezaměstnanosti
Český Krumlov 1359 / 8,18
Kaplice 1068 / 10,22
Horní Planá 210 / 8,87
Vyšší Brod 124 / 9,54

Další z uchazeček o práci, paní Homolková z Českého Krumlova, si shání místo teprve měsíc.

„Uvidíme, co se naskytne. Musí to alespoň trošku odpovídat finančně. Také si budu muset promyslet, zda se na to které místo hodím. Není to jednoduché. Předtím jsem podnikala, ale moc to nešlo,“ povzdychla si.

Cukráři, servírky, kuchaři – to jsou profese, v jakých je nyní možné uspět. Sháňka je také po klempířích, lékařích, obchodních zástupcích, prodavačích či recepčních.

Není radno příliš váhat. Pracovníci úřadu práce se obávají, že bude hůř. „Máme signály, že v říjnu listopadu bude na Kaplicku propuštěno 137 lidí,“ podotkl Luboš Mlčák, který se obává, co nastane na podzim, až skončí turistická sezona, kdy nezaměstnanost v regionu každoročně narůstá poměrně strmě vzhůru.

Zuzana Kyselová, Václav Votruba