Obec před dvěma lety oslavila 750. narozeniny. Ještě v padesátých letech minulého století obec bojovala s odříznutím od okolního světa. S vesnicemi či městy nefungovalo takřka žádné spojení. Prašná silnice z Větřní do Frymburku byla vyasfaltována až v sedmdesátých letech.

Zlomky z historie obce

1258 – založení Světlíku Vítkovcem Vítkem z Krumlova
1400 – vybudován gotický kostel
1567 – první škola v obci
1850 – postavena nová škola
1875 – vysvěcen hřbitov

Dnes je situace jiná, přes Světlík projíždějí spousty turistů, kteří míří za radovánkami k lipenským vodám. Do obce také jezdí skupiny cyklistů, protože přes Světlík vede řada cyklotras.

„Přes léto tu máme docela dost cyklistů. Jsme takový pěkný střed, dostanou se k nám z Černé v Pošumaví, z Lipna nad Vltavou i Frymburka. Občas se sem někdo přijede cíleně podívat na hřbitov,“ řekl starosta Světlíka Michal Zahorák. „Hřbitov, kostel a náves. Tím se vždycky chlubíme nejvíce,“ usmál se starosta.

Poloha u cesty na Frymburk má ale i jednu nevýhodu. Projíždějící auta mají problémy dodržet povolenou rychlost, takže neustále hrozí u silnice nebezpečí úrazu. Týká se to hlavně směru na Větřní, tedy z kopce.

Problém s prací

Problémem Světlíku je nezaměstnanost. S tou se ale obec snaží bojovat všemi možnými způsoby. Před pár lety se dokonce podařilo dostat do obce alespoň malou výrobnu elektrických součástek, díky které dostalo práci 12 žen. Podnik ale nakonec zkrachoval.

„Práce je tu opravdu problém. Lidé jezdí za prací do Horní Plané, Českého Krumlova, Větřní či Frymburka. Dojíždění je nepříjemné, ale nedá se bohužel nic dělat,“ posteskl si Michal Zahorák.

„S prací to mají jednodušší mladší lidé, kteří si dojedou i do Českých Budějovic. Starší s tím už ale mají samozřejmě těžkosti,“ dodala Lenka Gráfková, která ve Světlíku pracuje.

Výstavba domků

Světlík má pouze 262 obyvatel. Do budoucna se dá ale počítat, že se počet obyvatel zvýší. V plánu je výstavba rodinných domků. „Prodali jsme investorovi pozemky pod školou. Mělo by tam vzniknout 14 rodinných domů. Zastupitelé už viděli studii, kterou jsme odhlasovali. Myslím, že do dvou let by se mohly sítě začít stavět,“ řekl starosta.

Světlík má ještě několik obecních pozemků, kde by se výstavba domů mohla v budoucnu rozjet. „Zatím ale s jejich prodejem nepočítáme. Stavět se bude také v zaniklé osadě Černíkov, kterou jsme prodali. Tam by mělo vzniknout 30 baráků. Spíše to ale budou rekreační objekty. Mají o ně zájem hlavně lidé z Prahy.

Největší projekt

Momentálně se ve Světlíku dodělává jeden z největších projektů za poslední roky – kanalizace a vodovod v části zvané Šumava.

„Dostali jsme na to dotaci. Budeme jedna z mála obcí, která bude mít všechny katastry s kanalizací a vodovodem. I na Šumavě se prodávají stavební pozemky, takže si myslím, že to tam bylo opravdu zapotřebí,“ řekl Zahorák.

Na Šumavě je ještě potřeba zavést veřejné osvětlení. „Potřeboval by je celkově i Světlík, jenomže prostě nejsou peníze. Každý rok žádáme o dotaci, ale nedaří se nám. Je to škoda,“ řekl Zahorák.

Náves ve Světlíku také vizuálně vylepšuje staronová kašna. „Vodu v ní jsme spustili 1. května. Kašna je naše rarita, protože byla zhruba 80 let zakopaná v zemi. Vykukoval jen vršek. Žádná část nechyběla, byl tam přívod a všechno, ale muselo se to dát do kupy. Jsem na to hrdý,“ řekl starosta Michal Zahorák.

Je tu pohoda

Život ve Světlíku je fajn, na tom se většinou místní lidé shodují.

„Je tu život jako na každé jiné vesnici,“ usmál se místní farář Marek Záleha. „Máme se tu opravdu pěkně. Až na nedostatek práce je to tu super,“ řekla místní rodačka Žaneta Vávrová.

Hledají levnější ubytování

Ve Světlíku hledají útočiště lidé, kteří se chtějí rekreovat u lipenských vod, ale nemohou si dovolit ubytování přímo u jezera.

„Většina naší klientely jsou lidé, kteří jedou na Lipno, ale přijde jim to tam drahé. Máme výhodnou polohu mezi Českým Krumlovem a Frymburkem,“ řekl provozovatel místního ubytovacího zařízení Radek Lubas.

Ve Světlíku přespávají hlavně Češi. „Ti tvoří zhruba 90 procent našich klientů. Pak tu ale máme i Belgičany, Maďary, Italy nebo Holanďany.“

Nevýhodou je ale samozřejmě sezónnost. Přes sezónu je plno, po ní prázdno.