Dosud se tady na úzké silnici třetí třídy musejí potkávat s auty. Nyní však svitla naděje, že by mohli jezdit po nové cyklostezce vedoucí podél silnice. Ta má být kromě cyklistů určena i chodcům nebo třeba in-line bruslařům.

Podle Jany Mazačové, která často jezdí autem mezi Velešínem a Českým Krumlovem právě přes Velešín Nádraží, by byla stavba nové cyklostezky záslužným počinem. „Je pravda, že cyklistů i pěších tady vídám hodně, přitom silnice je v tomto úseku úzká tak, že se tady tak akorát vyhnou dvě osobní auta. Stezka by zajistila více bezpečí nejen pro cyklisty a chodce, ale také pro motoristy,“ usoudila Jana Mazačová.

Návrh postavit cyklostezku předložil velešínským zastupitelům jeden z volených zástupců občanů Bořivoj Havlíček.

„Samozřejmě nepočítám s tím, že by samotná stavba začala ještě letos, ale je třeba začít tuto akci připravovat oslovit projektanty, jednat s vlastníky pozemků a připravovat smlouvy,“ uvedl Bořivoj Havlíček.

„Kdyby se pak naskytl nějaký vhodný dotační program, z něhož bychom na stavbu stezky mohli čerpat peníze, budeme připraveni,“ doplnil.

Zastupitelé jeho návrh podpořili. Zřejmě i proto, že stavba je už zahrnuta do územního plánu města a zmiňuje ji rovněž strategický plán rozvoje Velešína. Na projekční přípravu stavby je navíc v letošním rozpočtu města připravena finanční rezerva.

Zastupitelka Jana Německá však upozornila na možnost vést cyklostezku jinou trasou. „Nabízí se cesta do Velešína druhou stranou kolem teletníku. Tady už silnice, která by se pro účely cyklostezky dala využít, je. A nemusely by se zbytečně zabírat zemědělské pozemky jako při stavbě nové cyklostezky,“ uvedla Jana Německá.

Bořivoj Havlíček však oponoval, že by Velešínští neměli opakovat chybu dalších českých měst a krajů, kde stavba cyklostezek znamenala pouze osazení nových cedulí podél již dávno existujících silnic a cest.

Kdy stavba cyklostezky začne, je zatím těžké odhadovat. Podle starosty Josefa Klímy však šance na získání dotačních peněz pro tento účel není úplně mizivá. „Každopádně uspět s žádostí o dotaci můžeme jen tehdy, když na to budeme připraveni. To znamená, že tento záměr musíme projednat se všemi dotčenými orgány, nutné bude i připravit projekt a především získat souhlas vlastníků všech pozemků, přes které má stezka vést,“ popsal Josef Klíma.