Ozdobeni novými ručně vyšívanými šerpami a také nově vyrobenými klobouky se na staročeskou koledu v pátek a sobotu vypraví besedničtí koledníci.

S přípravami, které v těchto dnech běží na plné obrátky, mají nejvíce práce místní ženy. Ty se už od začátku ledna scházejí v besednickém hostinci, kde jim pod rukama vykvétají nové růžičky z krepového papíru, které pak ozdobí klobouky koledníků. „Na výrobě růžiček se společně podílejí tři generace žen a dívek, tedy dámy ve věku od 16 do 65 let,“ upřesnila Marie Brunová z kulturního spolku Vltavín Besednice.

S přípravami ale musejí pomáhat i samotní koledníci. „Je jich totiž devět a na devět klobouků je třeba hodně růžiček, takže se hodí každá ruka,“ podotkla Marie Brunová s tím, že zvlášť pečlivě je třeba připravit klobouk pro hejtmana, který jej při každém kolečku musí sundavat z hlavy.

Chystání růžiček si žádá dostatečnou zručnost. „Koledníci ženám připraví nařezané špalíčky z krepového papíru a nastříhané látky. Některé ženy nastříhávají krepový papír,který jiné dobrovolnice nařasí. Další tvoří samotné růžičky a následně je drátky upevňují do pletiva na klobouku,“ popsala Marie Brunová. Doplnila, že na kloboucích nechybějí například větvičky jalovce, symbolizující trnovou korunu. „Na každý jalovec se bílou mašličkou přiváže červená růžička, připomínající pět ran Krista.“

Aby šla besednickým ženám práce rychleji od ruky, hrají jim budoucí koledníci na harmoniku písničky, které obvykle provázejí samotnou koledu, například Červená růžičko.

Po nezbytných přípravách požádají besedničtí koledníci místního starostu o povolení koledy zítra odpoledne a v 15 hodin se vydají koledovat do Malče a okolních samot. V samotné Besednici pak masopustní veselí vypukne v sobotu od osmi hodin. Chybět nebude ani tradiční věneček, který začíná v 19 hodin.