To mohou na webových stránkách skiareálu číst návštěvníci, a těm neznalým věci zřejmě údivem nadskočí obočí. Co se za záhadnou větou skrývá?

Věřte nebo nebo ne, na sjezdovce Kozí pláň mají v místní boudě kapra. A pořádného macka. Měří přesně 130 centimetrů. Nemrská se ale v kádi, visí potichu a nehnutě na zdi. Do pohybu se dá teprve tehdy, když přijde dítě. Ale ne větší než kapr.

Pak kapřího macka někdo z personálu vynese ven před pokladní okénko a kapra poměří s dítětem v helmě a lyžákách. Pokud malý lyžař není větší než kapr, má vyhráno, jezdí ten den zadarmo.

Za zrodem kapra vězí snaha provozovatelů sjezdovky dotlačit rodiče k tomu, aby kvůli vyšší bezpečnosti vybavili své děti lyžařskými helmami. A tak děti, které přišly s přilbou na hlavě, před nákupem skipasu poctivě metrem přeměřili.

Děti vyšší než 1,30 metru měly smůlu. Za skipas musely vydat korunky. To se některým lidem zajídalo a tak kdosi Mazákovým uraženě vzkázal: „Měříte děti jako kapry.“

A bylo to. Kapr byl na světě – na tyči a papírový. Současně s jeho vyrobením Mazákovi každodenní měřící tradici a bezplatné jízdy pro podměrečné děti zrušili.

„Jenom občas vyhlašujeme kapří den. Lidé kapra vzali za svého, tak ti, co sem jezdí, už vědí, co to znamená,“ říká Martina Mazáková. „Jenom bych ještě, až budu mít čas, chtěla ušít kapra hadrového, jako hračku. Papírovému totiž sníh nesvědčí.“