Čtyřicet sněhových děl začalo v noci na čtvrtek chrlit na lipenské sjezdovky technický sníh. Díky poměrně silnému větru pokryla bílá peřina i lipenské náměstí.

„Klimatické podmínky jsou zatím dobré, proto jsme začali se zasněžováním. Pokud chladné počasí vydrží, budeme si schopni vytvořit zásoby, které pak můžeme rozhrnout na sjezdovky,“ uvedl Antonín Kolář, technický šéf společnosti Lipno Servis, jež skiareál provozuje.

Se zasněžováním sjezdovek letos v Lipně nad Vltavou začali o týden dříve než vloni. Sněhová děla jsou řízena automaticky a systém si sám vyhodnocuje množství sněhu, které vyrobí.

„Záleží totiž nejen na teplotě vzduchu, ale i vody, kterou čerpáme z Lipna, na vlhkosti vzduchu a dalším parametrem je kvalita sněhu, kterou potřebujeme,“ vysvětlil Kolář. Při maximálním výkonu děla vyčerpají až 140 litrů za vteřinu, v noci na 17. listopadu zatím využívala kapacitu 60 litrů za vteřinu.

Lipenští si zasněžovací systém chtěli původně jen vyzkoušet, předpověď počasí jim ale jde na ruku, proto se zasněžováním budou pokračovat i v následujících dnech. „Děla jsme v noci spustili deset večer a a systém se odstavil po šesté ráno. Vloni se díky zasněžování začalo poprvé lyžovat už 3. prosince, letos to bude možná ještě dřív. Jsme připraveni,“ dodal technický šéf areálu Antonín Kolář.

Technický sníh už chrlí i děla v rakouském skiareálu Hochficht. „Nedaleký Sternstein plánuje zahájit zasněžování sjezdovek v nejbližších dnech. Pokud současné mrazy vydrží, můžeme se dočkat zahájení lyžařské sezóny už brzy,“ podotkl Martin Řezáč, mediální zástupce zmíněných zahraničních lyžařských středisek.